Kantoni Saint-Jean-Pied-de-Port

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Jean-Pied-de-Port
Canton de Saint-Jean-Pied-de-Port
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Pyrénées-Atlantiques
Arrondissement Bayonne
Kryeqëndra Saint-Jean-Pied-de-Port
Statistika dhe Territori
Koordinatat 1°14′08″J 43°09′54″L / 1.235555556°J 43.165°L / -1.235555556; 43.165 (Kantoni Saint-Jean-Pied-de-Port)Koordinatat: 1°14′08″J 43°09′54″L / 1.235555556°J 43.165°L / -1.235555556; 43.165 (Kantoni Saint-Jean-Pied-de-Port)
Lartësia 130 1468 m (Gabim shprehjeje: Numër i papritur)
Sipërfaqja 330 km2
Popullsia 6.399 banorë 2009
Dendësia 19,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6435
Kantoni Saint-Jean-Pied-de-Port – harta_foto

Kantoni Saint-Jean-Pied-de-Port (frëngjisht: Canton de Saint-Jean-Pied-de-Port) është një kantondepartamentin Pyrénées-Atlantiques, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Jean-Pied-de-Port. Ka sipërfaqe 330km2 dhe popullsi 6399 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Jean-Pied-de-Port aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - François Maïtia

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]