Dobërçani (Gjilan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dobërçan
Miresh
Fshat

Dobërçan është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Miresh[1] dhe shtrihet buzë lumit Përlepnica, përgjatë magjistrales Gjilan-Bujanoc, 12 km në verilindje të Gjilanit. Gjendet në një pjesë të rrafshët me disa rrafshnalta.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ështe një fshat me një pozitë mjaft të përshtatshme gjeografike dhe ka shumë cilësi të tjera të cilat ia rrisin vlerat fshatit. Ështe një fshat mjaft përparimtar sidomos pas vitit 1999 pas perfundimit të luftës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Dobërçan ka afro 600 shtëpi dhe një numër shumë të madh të banorëve ku pjesa dërrmuese janë të rinj. Ajo çfarë më së shumti e përbën bukurinë e fshatit është ndërtimi i "Parkut të Dëshmoreve" në qendër të fshatit, i cili u ndërtua me investimin e banorëve të fshatit e sidomos nga bashkfshatarët të cilët jetojnë në vendet perëndimore. Gjithashtu rinia dhe të gjithë vendasit në pergjithësi kanë edhe vende të tjera për të kaluar kohën e lirë.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 53. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]