Jump to content

Escaldes-Engordany

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Escaldes-Engordany
Harta e Andorrës tregon njësinë Escaldes-Engordany
Popullsia: 7.264
Sipërfaqja (km2): ?
Qendra: Escaldes
Kodi postal: AD700
Vendbanime: Escaldes, Engordany

Vendbanim dhe njësi administrative në jug-lindje të Andorrës me një sipërfaqe prej ? km2 dhe 7.264 banorë. Escaldes-Engordany deri në vitin 1978 ka qenë pjesë përbërëse e kryeqytetit të Andorrës, gjegjësish njësisë administrative Andorra la Vella. Në përbërje të qytetit hyjnë fshatrat: Escaldes, Engordany.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]