La Massana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
La Massana
Harta e Andorrës tregon njësinë La Massana
Popullsia: 7.264
Sipërfaqja : 65km2
Qendra: La Massana
Kodi postal: AD400
Vendbanime: Pal, Arinsal, Erts, Sispony, Anyós, L'Aldosa, Escàs, Xixerella, El Pui, Puiol del Piu, Mas de Ribafeta, La Massana

Vendbanim dhe njësi adninistrative në perendim të Andorrës me një sipërfaqe prej 65km2 dhe 7.264 banorë. Në La Massana gjendet maja më e lartë (2,942m lartësi mbidetare) në Principaten e Andorrës. Në përbërje të qytetit hyjnë fshatrat: Pal, Arinsal, Erts, Sispony, Anyós, L'Aldosa, Escàs, Xixerella, El Pui, Puiol del Piu, Mas de Ribafeta, La Massana.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]