Filip Summa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Filip Çeka)
Jump to navigation Jump to search

Filip Summa (l. ? - Shkodër, 1895) i biri i Zefit të Pjetër Andrea Sumës, ishte pinjolli i një familjeje reshpere shkodrane. Për arsye ndryshimi emri kund pas 1914,[1] u njoh më pas në historiografinë zyrtare si Filip Çeka. Ka qenë ndër 500 nënshkruesit e telegramit Degës së Lidhjes së Prizrenit për Shkodrën që iu dërgua Kongresit të Berlinit përkundër lëshimeve territoriale të Vilajeteve të Shkodrës dhe të Dibrës.[2]

Më tej, mori pjesë në ekspeditën në mbrojtje të Gucisë, ku shkodranët i drejtoi Jusuf agë Sokoli.[2] Ishte gjithashtu pjesë e parisë së vilajetit në bisedimet e ashpërsuara që u zhvilluan me Hysen Pashën për lëshimin e Ulqinit.[3]

Për kontributet e tij për atdheun, shteti shqiptar më 1978 e dekoroi "Për veprimtari patriotike" dhe banesa e tij u pajis me pllakatë dhe u shpall monument kulture më 1963.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Suma, Terezina (2003). Familja Suma. Florimont. ff. 19–20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Bushati, Hamdi (1998). Shkodra dhe motet. 1. Shkodër: Idromeno. ff. 429–430. OCLC 41096394. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bushati 1998, p. 436.
  4. ^ Dushi, Anila (22 mars 2010). Familja Çeka tregtarët shkodranë, të nderuar nga Francezë. Shekulli. - Nr. 2914. ff. 16–17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)