Kantoni Dompierre-sur-Besbre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Dompierre-sur-Besbre
Canton de Dompierre-sur-Besbre
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Allier
Arrondissement Moulins
Kryeqëndra Dompierre-sur-Besbre
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 302,72 km2
Popullsia 8.654 banorë 2010
Dendësia 28,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 307

Kantoni Dompierre-sur-Besbre (frëngjisht: Canton de Dompierre-sur-Besbre) është një kantondepartamentin Allier, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Dompierre-sur-Besbre. Ka sipërfaqe 302.72km2 dhe popullsi 8654 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Dompierre-sur-Besbre aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]