Kantoni Souvigny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Souvigny
Canton de Souvigny
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Allier
Arrondissement Moulins
Kryeqëndra Souvigny
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 292,09 km2
Popullsia 6.779 banorë 2010
Dendësia 23,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 327

Kantoni Souvigny (frëngjisht: Canton de Souvigny) është një kantondepartamentin Allier, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Souvigny. Ka sipërfaqe 292.09km2 dhe popullsi 6779 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Souvigny aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]