Kantoni Escurolles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Escurolles
Canton d'Escurolles
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Allier
Arrondissement Vichy
Kryeqëndra Escurolles
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 234,42 km2
Popullsia 20.797 banorë 2010
Dendësia 88,72 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 310

Kantoni Escurolles (frëngjisht: Canton d'Escurolles) është një kantondepartamentin Allier, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Escurolles. Ka sipërfaqe 234.42km2 dhe popullsi 20797 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Escurolles aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]