Kantoni Lapalisse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lapalisse
Canton de Lapalisse
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Allier
Arrondissement Vichy
Kryeqëndra Lapalisse
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 376 km2
Popullsia 9.151 banorë 2010
Dendësia 24,34 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 315

Kantoni Lapalisse (frëngjisht: Canton de Lapalisse) është një kantondepartamentin Allier, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lapalisse. Ka sipërfaqe 376km2 dhe popullsi 9151 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lapalisse aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]