Kantoni L'Isle-d'Abeau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni L'Isle-d'Abeau
Canton de l'Isle-d'Abeau
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Isère
Arrondissement la Tour-du-Pin
Kryeqëndra Villefontaine
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 29,76 km2
Popullsia 36.395 banorë 2010
Dendësia 1.222,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3858

Kantoni L'Isle-d'Abeau (frëngjisht: Canton de L'Isle-d'Abeau) është një kantondepartamentin Isère, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Villefontaine. Ka sipërfaqe 29.76km2 dhe popullsi 36395 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni L'Isle-d'Abeau aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - André Colomb-Bouvard

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]