Kantoni La Mure

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Mure
Canton de La Mure
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Isère
Arrondissement Grenoble
Kryeqëndra La Mure
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 175,32 km2
Popullsia 14.593 banorë 2010
Dendësia 83,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3820

Kantoni La Mure (frëngjisht: Canton de La Mure) është një kantondepartamentin Isère, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Mure. Ka sipërfaqe 175.32km2 dhe popullsi 14593 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Mure aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Charles Galvin (PS)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]