Kantoni Pont-de-Beauvoisin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pont-de-Beauvoisin
Canton du Pont-de-Beauvoisin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Isère
Arrondissement La Tour-du-Pin
Kryeqëndra Pont-de-Beauvoisin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 120,76 km2
Popullsia 23.583 banorë 2010
Dendësia 195,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3821

Kantoni Pont-de-Beauvoisin (frëngjisht: Canton de Pont-de-Beauvoisin) është një kantondepartamentin Isère, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-de-Beauvoisin. Ka sipërfaqe 120.76km2 dhe popullsi 23583 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pont-de-Beauvoisin aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Serge Revel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]