Kantoni Le Touvet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Le Touvet
Canton du Touvet
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Isère
Arrondissement Grenoble
Kryeqëndra Le Touvet
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 165,65 km2
Popullsia 26.290 banorë 2010
Dendësia 158,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3834

Kantoni Le Touvet (frëngjisht: Canton du Touvet) është një kantondepartamentin Isère, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Touvet. Ka sipërfaqe 165.65km2 dhe popullsi 26290 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Le Touvet aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2008-2014 - Georges Bescher

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]