Keneriketi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Konektikati)
Shko te: navigacion, kërko
Kënektikat
Connecticut
Shtet i SHBA-së
Emblema_figura Flag of Connecticut.svg
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe The Constitution State (Shteti i Kushtetutës)
Moto e shtetit Qui transtulit sustinet. (lat.)
Kryeqyteti Hartford
Qyteti më i madh Bridgeport
Qeverisja
Guvernator Dannel Malloy
Senatorë Joe Lieberman
Richard Blumenthal
Sipërfaqja
Sipërfaqja 14.357 km2
Renditja në SHBA: i 48-ti
Popullsia
Popullsia 3.580.709 banorë
Renditja në SHBA: i 29-ti
Dendësia 285 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Mali Frissell 725 m
Pika më e ulët Long Island Sound 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 9 janar 1788
Renditja në SHBA: i 5-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.ct.gov

Connecticut (shqiptimi: Kënetikët; në shqip shpesh: Keneriket) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që ndodhet në rajonin e New England. Ai kufizohet nga Rhode Island në lindje, Massachusetts në veri dhe shtetin e New York-ut në perëndim dhe në jug. Kryeqyteti i Kënetikëtit është Hartford.

Connecticut është shteti i tretë më i vogël për nga sipërfaqja dhe i 29-ti për nga popullsia ndër 50 shtetet e SHBA-së. Ajo ishte me ndikim në zhvillimin e qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara.

Banorët e parë europianë të vendosur në Kënetikat ishin hollandezë.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]