Polluzha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Polluzha
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Rahovec
Rajoni Prizren
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Fshati Polluzhe nga komuna e Rahovecit është një fshat me gjelbërim dhe me një mjedis të pastër. Fshati Polluzhe ka rreth 1000 banore ose diku rreth 100 shtepi. Rreth 70 % janë me shkollim të lartë (të diplomuar). Bujqësia është e zhvilluar në këtë fshat ku rreth 80 % merren me bujqësi. Gjatë kohës së luftës ky fshat kishte dhëne 2 luftëtare trima të UÇK-se Shani Hotin dhe Afrim Bajraktarin si dhe 11 Martir (Viktimaa). Fshati Polluzhe kufizohet me këta fshatra : Qifllakun, Pastaselin, Gurin e Kuq, Dobidolin.Ne vitin 2013 eshte ndertuar edhe Ambulanca e fshatit, afer shkolles fillore. Ne kete fshat janë gjetur shum artifakte te vjetera qe datojne qysh ne kohen e Ilireve . Fshati Polluzhe ka nje siperfaqe shum te pershtatshme per blegtori dhe zhvillim industrial , eshte nje fshat i dalluar per urtesi dhe Mikpritje . Në pjesën e dytë të shekullit XIX bëhet themelimi i bajraqeve në kazën e Rahovecit, të Polluzhës dhe Hoçës së Vogël që i kan takuar regjionit të Prizrenit. Prej asaj kohe Rahoveci bëhet si qendër Administrative e bajrakut të dikurshëm të Hoçës së Vogël dhe Polluzhës .