Dallime mes rishikimeve të "Ajoua"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
|Anëtarësimi renditja = i 29-ti
|Zona Kohore = [[Zona Kohore Qendrore (Amerika e Veriut)|Qendrore]]: [[Koha Universale e Koordinuar|UTC]][[Koha Standarte Qendrore|-6]]/[[Koha e Ndryshuar Qendrore|-5]]
|Shkurtimishtshkurtimisht = IA
|Faqja Zyrtare = [http://www.iowa.gov/ www.iowa.gov]
}}
 
'''Iowa''' (shqiptohet: ''Ajoua'' ose ''Aiova'') është një nga 50 shtetet e [[ShBA|Shteteve të Bashkuara të Amerikës]]. Iowa iu bashkua SHBA-së më [[28 Dhjetordhjetor]] [[1846]]. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Iowa-s është [[Des Moines]] (De Moine). Iowa kufizohet nga [[Wisconsin]] dhe [[Illinois]] në lindje, [[Mizuri]] në jug, [[Nebraska]] dhe [[Dakota e Jugut]] në perëndim, dhe [[Minesota]] në veri. Ai është i vetmi shtet në SHBA, që kufijtë lindorë dhe perëndimorë i ka të formuar nga lumenj, Lumi Mississipi në Lindje dhe Lumi Missouri dhe Lumi Big Sioux në perëndim.
 
== Gjeografia ==
 
{{Shtetat Federale të Amerikës}}
{{Gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Iowa| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
{{Gjeo-cung}}
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve