Turizmi në Maqedoninë e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Turizmi në Republikën e Maqedonisë është një faktor i madh për ekonominë e vendit. Bollëku i madh i Maqedonisë me pasuri natyrore dhe kulturore e bëjnë atë të përshtatshme për turizëm.

Në vitin 2014, Maqedonia mori 735,650 ardhje turistike.[1]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republika e Maqedonisë ka një rritje konstante të vizitorëve. Numri i turistëve vendas në periudhën nga janari deri në Mars të vitit 2008 krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, është rritur për 23.5%. Ndërsa numri i turistëve të huaj në Mars të vitit 2008 në krahasim me muajin Mars të vitit 2007 është rritur 44.7%.[2] Në vitin 2007, Liqeni i Ohrit kishte pasur rreth 250.000 turistë vendas dhe të huaj.[3]

Në shkurt të vitit 2009, rreth 28,000 turistë, apo 3.2% më shumë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, vizituan Maqedoninë. Kshte edhe një 8% rritje në numrin e vizitorëve të huaj për vendin.[4]

Vera e vitit 2009 ishte sezona më e mirë turistike e qytetit të Dojranit me 135,000 vizitorë gjatë natës, një rritje prej 12.5% në krahasim me vitin e mëparshëm.[5]

Numri i turistëve në Maqedoni në Maj të vitit 2010 është rritur me 0.8% nga i njëjti muaj i vitit të kaluar.[6]

Numri i turistëve të huaj që vizitojnë Maqedoninë në mes të muajve janar dhe korrik është rritur për 25% në vitin 2011 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2010. Sasia mesatare e netëve të kaluara në vend nga këta turistë gjithashtu u rrit, për 33.2%.[7]

Në katër muajt e parë të vitit 2012, numri i turistëve në Maqedoni ishte 130,083 një rritje prej 4.6% nga viti i kaluar.[8]

Rajoni maqedonas duke pranuar ardhjet më të mëdha të turistëve në vitin 2012 ishte në Jugperëndim me 251,462 e ndjekur nga Shkupi (164,077) dhe Juglindorja (106,978) Rajoni Pelagonisë pranon 72,054 ardhje, ndërsa pjesa e mbetur e rajoneve secili pranon ndër 30,000.[1]

Në mesin e turistëve të huaj në vitin 2012, origjina më e zakonshme e vendit ishte Turqia me 50,406 ardhje, e ndjekur nga Greqia me 43,976 dhe Serbia me 36,530. origjina më e zakonshme e vendit jo-Ballkanik ishte Holanda me mbi 27,000 ardhje turistike.[1]

Vizitat nga vendi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e vizitorëve që vijnë në Republikën e Maqedonisë në afat të shkurtër bazë në 2014 ishin nga vendet e mëposhtme të kombësisë:[9]

Radhitja Vendi Numri
1  Turkey 63,567
2  Greece 42,677
3  Serbia 41,013
4  Netherlands 26,111
5  Bulgaria 26,480
6  Albania 17,561
7  Croatia 15,392
8  Slovenia 14,486
9  Germany 15,542
10  Kosovo 11,000
Totali i vizitorëve të huaj 425,314

Destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkupi
Ohri
Manastiri
Kratova
Krusheva
Prilepi

Shkup, kryeqyteti dhe qyteti më i madhdhe ndodhet në pjesën veriore të vendit për Lumit të Vardarit. Shkup ka një histori të gjatë që është dëshmuar nga shumë vendet arkeologjike, të tilla si Scupi dhe Shkup Ujësjellës, dhe numri i madh i Osman ndërtesat dhe monumentet, sidomos Pazari i vjetër, të tilla si Xhamia e Mustapha Pashës. Sot, Shkupi, me mbi 500,000 banorë, është duke u bërë një qytet modern me muzetë dhe eventet e shumta kulturore dhe sportive.

Ohrit, një Trashëgimi Botërore e UNESKO Site, është e vendosur në pjesën jugperëndimore të vendit në bregun lindor të Liqenit të Ohrit. Qyteti është ndoshta destinacioni më i popullarizuar turistik në vend, e cila është kryesisht për shkak të plazheve dhe atmosferës. Megjithatë, Ohri gjithashtu ka shumë monumente historike, të tilla si Kështjella e Samoilit dhe Teatri Antik.

Manastiri, qyteti i dytë më i madh, është i vendosur në pjesën jugore të vendit. Si shumë qytete në vend, Manastiri ka poashtu një histori të pasur. Heraclea Lyncestis, një nga vendet më të mëdha arkeologjike e Republikës së Maqedonisë, është e vendosur në Manastir. Historia e gjatë e Manastirit është edhe ilustrim i disa ndërtesave neo-klasike të qytetit, ndërtesat osmane dhe monumentet e kishat e vjetra. Qyteti është gjithashtu një destinacion i pazarit; Širok Sokak, një rrugë e këmbësorëve, është e mbushur me një sasi të pafund të dyqaneve dhe restoranteve.

Shtip, qyteti më i madh në lindje të Lumit të Vardarit, është e vendosur në pjesën lindore të vendit. Shtip ka ekzistuar për të paktën 2000 vjet që është ekspozuar nga shumë vende arkeologjike, të tilla si Astibo, Bargala, dhe Estipeon. Qyteti është gjithashtu vatër e ujërave shëruese të Kežovica Minerale Ps. Sot, Shtipi është qendër kryesore kulturore dhe ekonomike e Maqedonisë lindore.

Qytetet e vendit të tilla si Kratovës, Kruševo, Prilep, Strumicëndhe Strugë, kanë shumë atraksione të vetat.

Parqet kombëtare dhe rezervat natyrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni I Mavrovës

Republika e Maqedonisë ka tre parqe kombëtare dhe 33 rezerva natyrore:

 • Mavrovë, i vendosur në pjesën veriperëndimore të vendit, është më i madhi nga tre parqet kombëtare. Ajo është shtëpi për disa lugina lumore, humnera, ujëvara, shpella, dhe formacione të tjera morfologjike.
 • Pelister, i vendosur në pjesën jugore të vendit, në afërsi të Manastirit, është më i vogli nga tre parqet kombëtare. Parku përbëhet nga vendi që e rrethon Malin Baba. Në majë të malit janë dy liqenet akullnajore të njohur si Gorski Oči apo sytë e malit.
 • Galičica, ndodhet midis Liqenit te Ohrit dhe të Prespës, është i dyti më i madhi park kombëtar në vend. Parku është shtëpi për një bollëk të shumëllojshëm të florës dhe faunës dhe ofron pamje të frikshme të Ohrit dhe Liqenit të Ohrit.
 • Shënjtorja e Zogut të Ezerenit, që ndodhet në veri të bregut të Liqenit të Prespës, është një rezervat strikt natyral. Ajo është shtëpi e mbi 120 specieve të zogjve të ndryshëm.[10]
 • Tikveš me rezervatin strikt natyral, që ndodhet 30 km në juglindje të Kavadar, është një rezervë natyrore që mbulon një sipërfaqe prej rreth 100 kilometra katrore. 23 lloje të zogjve grabitqar janë të pranishëm në rezervë dhe 17 fole të këtyre zogjve në zonë. Tikveš është e thënë të jetë një nga vendet më të rëndësishme ornitologjike në Evropë.
 • Lokvi-Golemo Konjari me rezervatin strikt natyral, që gjendet në afërsi të Kruševo, është një rezervë natyrore, që është mbetja e fundit nga moçali i pamasë.

Vende të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Gurit i Kuklicës
 • Stobi, ndodhet në Gradskosë, në qendrën gjeografike të vendit, është më i madhi dhe që konsiderohet të jetë më i famshmi vend arkeologjik në Republikën e Maqedonisë. Disa mbetje përfshijnë bazilikat, rrugët, komplekse jetësore, mozaikë dhe mure.
 • Kokino, që ndodhet 30 km nga Kumanova, është një observator megalitik i ngjashëm me Stonehenge. Duke qenë mbi 3,800 vjet i vjetra, është observatori i katërt më i vjetër në botë.
 • Kulla e Markos, e vendosur menjëherë jashtë Prilepit, është një shkëmbor masiv i përbërë nga disa skulptura të mira. Ajo është në listën e mundshme të Trashëgimisë Botërore të UNESCO.
 • Qyteti i Gurit i Kuklicës, i vendosur jashtë Kratovës, është një zonë e përbërë nga më shumë se 120 shtylla nga guri të formuara natyralisht që janë mbi 10 milion vjet të vjetra.

Festivalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Tourism in the Republic of Macedonia, 2008-2012" (PDF) (në maqedonisht). State Statistical Office. Marrë më 10 qershor 2013.
 2. ^ "State Statistical Office of the Republic of Macedonia". Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2010. Marrë më 18 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Southeast European Times
 4. ^ "MINA Breaking News - Macedonia records 3.2% more tourists". Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2018. Marrë më 9 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "MINA Breaking News - City of Dojran has its best Tourist season". Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2018. Marrë më 9 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "State Statistical Office of Macedonia". Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2010. Marrë më 18 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "My Info Agent". Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2012. Marrë më 9 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Macedonia's 4-mo Tourist Numbers Rise 4.6% Y/Y - Table". Skopje: SeeNews. 13 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2015. Marrë më 19 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Statistical review: Transport, tourism and other services
 10. ^ "Prespa region tourist site". Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2008. Marrë më 18 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]