Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/Arkiva/2021

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

redakto Arkivat: 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024 - 2025 - 2026

Java 1[Redakto nëpërmjet kodit]

Lord Fluronvdekja

Lord Fluronvdekja është një nofkë për Thomas "Tom" Marvolo Riddle, nje personazh imagjinar dhe antagonisti kryesor në serinë e romaneve të J. K. Rowling, Harry Potter? Fluronvdekja u shfaq për herë të parë në romanin Harry Potter dhe Guri Filozofal, i cili u publikua në vitin 1997. Fluronvdekja shfaqet ose personalisht ose në formë kujtimesh në secilin libër dhe në përshtatjet filmike në seri përveç të tretit, Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit, në të cilin ai vetëm përmendet.


Java 2[Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpi e shkatërruar

Më 29 dhjetor 2020 në orën 12:20 PM CET (11:20 UTC), një tërmet i fortë, me magnitudë 6.4 Mw, 6.2 ML, goditi afërsisht 3 km (1.8 mi) WSW të Petrinjës, Kroaci? Ky është tërmeti më i fortë në territorin e Kroacisë që nga viti 1962. Tërmeti u ndje në të gjithë Kroacinë veriore, si dhe në pjesë të mëdha të Sllovenisë, Austrisë, Bosnjë dhe Hercegovinës, Serbisë, Hungarisë dhe madje edhe në Itali. Raportet fillestare tregojnë shumë ndërtesa të shkatërruara në Petrinjë. Intensiteti maksimal i ndier u vlerësua në VIII (Dëmtues i madh) në IX ("Shkatërrues") në shkallën makroseizmike evropiane. Gjashtë vetë vdiqën dhe të paktën 20 të tjerë u plagosën. Kryetari i qytetit tha që gjysma e qytetit është shkatërruar.


Java 3[Redakto nëpërmjet kodit]

Butiku Dior në Buenos Aires, Argjentinë

Christian Dior SE i njohur zakonisht si Dior, është një kompani franceze e mallrave luksoze kontrolluar dhe e kryesuar nga biznesmeni francez Bernard Arnault, i cili gjithashtu kryeson LVMH, grupi më i madh luksoz në botë? Vetë Dior mban 42,36% të aksioneve dhe 59,01% të të drejtave të votimit brenda LVMH.

Kompania u themelua në vitin 1946 nga stilisti francez Christian Dior, i cili ishte me origjinë nga Normandia. Kjo markë shet vetëm këpucë dhe veshje dhe mund të blihet vetëm në dyqanet e Dior. Haute-Couture nën ndarjen Christian Dior Couture. Pietro Beccari ka qenë CEO i Christian Dior Couture që nga viti 2018.


Java 4[Redakto nëpërmjet kodit]

Nas Daily

Nuseir Yassin është një video blogger, i cili krijoi 1000 video ditore 1-minutëshe në Facebook nën faqen, Nas Daily? Ai aktualisht operon Korporatën Nas Daily, një kompani videoprodhuese që ngarkon video javore.


Java 5[Redakto nëpërmjet kodit]

Rona Nishliu duke performuar në gjysmëfinalen e parë në Baku.

Suus e përfaqësoi ShqipërinëFestiavlin Evropian të Këngës 2012Baku, Azerbajxhan, pasi fitoi garën e para-përzgjedhjes Festivali i Këngës. Ajo arriti vendin e pestë në një fushë prej njëzet e gjashtë këngësh, duke shënuar gjithsej njëqind e dyzet e gjashtë pikë duke mbetur pozicioni më i lartë i Shqipërisë deri më tani.


Java 6[Redakto nëpërmjet kodit]

Vazo peshku Mimbres, rr. 1150 1000
 • ... se vazo e qeramikës Pueblo (shembulli në fotografi) është krijuar nga njerëzit Pueblo dhe paraardhësit e tyre në jugperëndim të Shteteve të Bashkuara dhe Meksikën Veriore për gati dy mijë vjet?

Java 7[Redakto nëpërmjet kodit]

Marko Boçari
 • ... Marko Boçari është një ndër figurat kombëtare më të nderuara për grekët dhe portretet e tij mbushin shpesh klasat, zyrat e administratës e të qeverisë dhe baraka ushtarake; pa llogaritur fare se ai vinte nga fiset me gjak të pastër shqiptar të Sulit ?
 • ... Kosova sivjet premierë më 12 shkurt do të përmendet si bashkëprodhuese me Italinë , Zvicrën , Gjermaninë , Shqipërinë në shfaqjen e filmit "Burrneshat" të regjisores Laura Bispuri bazuar në librin e shkrimtares shqiptare Elvira Dones që është në konkurrencë zyrtare për çmimin "Ariu i artë" në edicionin e 65-të të Festivalit të Filmit në Berlin ?
 • ... Mitrush Kuteli personalitet i njohur në sferat e letrave përkthimit dhe ekonomisë është dekoruar me Medaljen Lermontovi i artë nga Ambasada Ruse në Tiranë për kontributin që ka dhënë për prurjen në gjuhën shqipe të shkrimtarëve rusë ?
 • ... Lazër Mjeda i njohur si klerik patriot dhe poet ishte themelues i shoqërisë kulturore "Agimi" nëpërmjet së cilës punoi për gjuhën shqipe dhe për hapjen e shkollave të para shqipe duke ndihmuar ndërkohë edhe për botimin e teksteve mësimore ?
 • ... risi në kinematë shqipe aktualisht është se i gjithë kasti i aktorëve të serialit "100 Vitrinat" një nga serialet më të ndjekura nga bashkombasit janë mbledhur në një prodhim kinematografik nën titullin "Un'insolita vendemmia" të sjellë në regjinë e Daniele Carnacina ?
 • ... Nikolla Nishku është atdhetari i cili shpëtoi qytetin e Tiranës nga rrethimi i serbëve gjatë periudhës së pavarsisë nëpërmjet diplomacisë, humanizmit dhe vlerave të bashkjetesës fetare ?
 • ... një fotografi e vitit 1932 paraqet pjesën e parkut të Pejës përpara 100 viteve në të cilën dëshmohet se Peja ka patur një park të denjë për një qytet metropol ?
 • ... atdhetari Sotir Peci më 15 qershor 1906 botoi dyjavoren "Kombi" në BostonSHBA duke pajtuar Fan Nolin si kryeredaktor dhe ishte iniciator për formimin e shoqërisë "Besa-Besë" edhe me e Kolë Tromarën dhe në St. Louis «Lidhja Orthodokse» që dhanë shumë për ndezjen e shqiptarizmit ndër shqiptarët e Amerikës ?
 • ... sipas Zhaneta Poçit dhe Sofika Stathit mbesat e Marigo Posios ajo e qëndisi flamurin kombëtar sipas një modeli të Don Mark Vasa me përmasa 70 - 40 cm me shkabë në mes dhe anash me shkrimin "Rroftë Shqipëria" për pajën e saj qëkurse ishte çupë dhe këtë flamur ajo ja dhuroi Ismail Qemalit ?

Java 8[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/8

Java 9[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/9

Java 10[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/10

Java 11[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/11

Java 12[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/12

Java 13[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/13

Java 14[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/14

Java 15[Redakto nëpërmjet kodit]

 • – Mesatarisht zemra rreh 100000 herë në ditë duke pompuar rreth 7500 litra gjak përmes dhomëzave të saj. Një 70-vjeçari mesatarisht i rreh zemra 2.5 miliardë herë.
 • – Truri njerëzor ka kapacitet të ruajë gjithçka që njeriu përjeton
 • – Një tryezë pune në zyrë ka 400 herë më shumë baktere se një tualet
 • – Pema e ullirit mund të jetojë deri në 1500 vjet
 • – Ju mund të kujtoni vetëm katër gjëra në të njëjtën kohë
 • – Iluzionet optike shfaqen kur ajo çka shohin sytë bie në kundërshti me atë çka pret truri
 • – Persia e ndryshoi emrin në Iran në vitin 1935
 • – Nuk mund ta gudulisësh veten, pasi reagimi është përgjigje ndaj një paniku
 • – Në Singapor është e jashtëligjshme të shesësh apo mbash çamçakëz
 • – Nga të gjitha shqisat, nuhatja është e lidhur më ngushtë me kujtesën

Java 16[Redakto nëpërmjet kodit]

 • – Shumica e buzëkuqit që femrat përdorin, përfundon në stomakun e tyre
 • – Femrat e kanë nuhatjen më të mirë se meshkujt
 • – Chanel Tapper, studente nga Kalifornia, ka gjuhën më të gjatë, 9.75 cm
 • – Rrahjet e zemrës mund të rriten deri në 30% gjatë një gogësime
 • – Shumë nga ata që e lexojnë fjalën “gogësimë”, do të gogësijnë
 • – Simboli i të Mirës dhe të Keqes (Yin-yang) është përdorur për herë të parë në Romë. Jo në Kinë!
 • – Në Zelandën e Re jetojnë pak më tepër se 4 milionë njerëz e mbi 70 milionë dele.

Java 17[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para disa kohësh fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjve të mbajtur në Stamboll.
 • Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe. Pesha e saj është 51,80 kg.
 • Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
 • Braziliani Edson Donasimento Pele, konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Në 1254 ndeshje futbolli ai shënoi 1216 gola.
 • Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës “Armako”. Madhësia e fushës është 241, 5×35. 42 km2.
 • Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsej 72 shkronja.
 • Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsej 28 104 000 njerëz.

Java 18[Redakto nëpërmjet kodit]

▶️Prodhojmë më shumë dyll nga veshet kur kemi frikë. Sipas disa studimeve, tendenca e të dy veshëve është që të prodhojmë më shumë dyllikur kemi frikë.

▶️Neuronet rriten – ndryshe nga sa besohej më parë për neuronet, zhvillimi dhe rritja e neuroneve vazhdon gjatë gjithë rrjedhës së jetës sonë. Prandaj nuk është e vërtetë që rritja e tyre ndalet pas 25-30 vjetësh, kjo në fakt vazhdon, megjithëse në mënyra të ndryshme dhe në zona të ndryshme të trupit.

▶️Truri është i mpirë – Truri, në të vërtetë, nuk paraqet receptorë dhimbjeje dhe për këtë arsye nuk është në gjendje të perceptojë dhimbjen fizike.

▶️Truri i vogël është më i rëndësishëm sesa besojmë – Truri i vogël ka funksione të ndryshme, duke përfshirë qëndrimin, ecjen ose frymëmarrjen. Përveç kësaj, hulumtimi i ri duket se sugjeron që është i përfshirë edhe në qark shpërblimi, i cili drejton sjelljen njerëzore.

Java 19[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/19

Java 20[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Parapushtimitromak,Gadishull iIlirik (ballkanik) kishte 4.5 milion banore, nderkohe vetem ilire ishin1.5milion banorë
 • Sipas Strabonit dhe Pseudo-Skylaksit, zeka ku u prenë për herë të parë dhrahmitë greke (gr. Δραχμή ose ₯) gjendej në fshatin iliro-epirot të Dhërmiut.
 • Jo shumë larg nga Flagstaff,në Arizonë,ndodhet një krater 1.2km i gjerë dhe 200 m i thellë. Ai është krijuar gati 50000 vjetmë parë,kur një meteor goditi tokën.Duke supozuar se shpejtësia me të ciën meteori udhëtonte ishte rreth 17.5km në sekondë
 • Ekziston një liqen në Australinë Juglindore, i cili quhet "HIlier" ka ngjyrërozë,por për këtë shkencëtarët ende nuk janë të sigurte.
 • Një prej mendimeve është se ekziston një bimë e quajtur DUNALIELLASALINA i cili i jep ngjyrën liqenit

Java 21[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/21

Java 22[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/22

Java 23[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Coropuna (foto), vullkani më i lartë në Peru, ka qenë aktiv më pak se 2.000 vjet më herët?
Coropuna Volcano

Java 24[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/24

Java 25[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/25

Java 26[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/26

Java 27[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/27

Java 28[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/28

Java 29[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/29

Java 30[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/30

Java 31[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/31

Java 32[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/32

Java 33[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/33

Java 34[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/34

Java 35[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/35

Java 36[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/36

Java 37[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/37

Java 38[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/38

Java 39[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/39

Java 40[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/40

Java 41[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/41

Java 42[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/42

Java 43[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/43

Java 44[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/44

Java 45[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/45

Java 46[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/46

Java 47[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/47

Java 48[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/48

Java 49[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/49

Java 50[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/50

Java 51[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/51

Java 52[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2021/52

Java 53[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kanuni i Labërisë njeh si reformatorin e parë Papa Zhulin nga Zhulati dhe rreth viteve 40 të dhe të 19 Idriz Sulin.
 • Sholqëria 'Djelmosha' u krijua si shoqëri patriotike në Delvinë në verë të vitit 1922.
 • Fshati Fterrë dokumentohet për here të parë në vitit 1431 i njohur me emrin deftri i sanxhakut shqiptar(Sûreti defter-i sancak-i Arvanid), i cili na bën të njohur se Efteran-Ifteran-Fterra, bënte pjesë në nahijen e Sopotit, kazaja e Gjirokastrës.
 • Çuka e Ajtoit ngrihet mbi një kodër rreth 330 m mbi nivelin e detit, në afërsi të fshatit Çiflik, rreth 16 km në jug të Butrintit dhe në distancë rreth 5 km nga bregu i Jonit.
 • Kodra e Sopotit apo Kalaja e Borshit siç njihet sot ndodhet mbi një kodër të fshatit Borsh që është 500 m mbi nivelin e detit dhe daton rreth shekullit IV.