Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/Arkiva/2018

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

redakto Arkivat: 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024 - 2025 - 2026

Java 1[Redakto nëpërmjet kodit]

Eqrem bej vlora 1.jpg
Eqrem bej vlora 1
 • ... se Eqrem bej Vlora kishte medaljen Kordon i madh i Urdhëri i Skënderbeut , 1942 , të merituar gjatë mbrojtjes së Shqipërisë nga shpallja e Pavarsisë deri në pushtimin komunist ?
 • ... se Tirana renditet ndër kryeqytetet e botës që e ka më pranë malin e Dajtit, afro 20 minuta me makinë dhe detin Adriatik ?
 • ... se “gratë e librit” bënin gati kuajt e tyre, zakonisht në mëngjes , për të marrë rrugën përgjatë kodrave me dëborë dhe përmes lumenjve të gjerë, me një qëllim të thjeshtë: të jepnin materiale leximi për komunitetet e izoluara të Kentakit në SHBA gjatë krizës së urisë e papunësisë së vitit 1933 ?
 • ... se përkrenarja e Gjergj Kastriotit ka disa mbishkrime të cilat tregojnë lidhjen e Kryeheroit kombtar me shkollën pellazgjike të Dodonës ?

Java 2[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se preferencat seksuale dhe tërheqja e grave mund të ndryshoj nëpër ciklet e tyre ovuluese?

Java 3[Redakto nëpërmjet kodit]

Coppergate Helmet YORCM CA665-2

... se helmeta Anglo-Saksone Coppergate mund të ketë qenë e fshehur në një pus gjatë pushtimit nga Vikingët të York-ut?

... se Chen Guangyi u emërua në postin e lartë të krahinës së tij të shtëpisë së Fujian thuhet se pas kuadrove provinciale kundërshtoi një tjetër kandidat nga Kina e Veriut?

... se pesë vëllezërit e motrat dhe nëna e tyre , përbënin Grupin Bartell, i cili kishte radio stacione rreth Shteteve të Bashkuara gjatë viteve 1940-1960 dhe ishte një pionier në formatin Top 40?

... se ballonat e padjegshme me shkopinj në lojën e bejzbollit u përdorën për herë të parë në Korean e Jugut?

... se Marvin Pipkin shpiku llamarinën e parë elektrike të ngrirë brenda me forcë të mjaftueshme për trajtimin e zakonshëm që mund të shitej për publikun?

... se Wayne Jacks dhe Ben Hess ishin midis 86 shoferëve që u përpoqën të kualifikoheshin për inaugurimin e Brickyard 400?

... se ketrat mutantë dhe "pemët me fytyrë mace" mund të gjenden në Parkun Shtetëror të lumit Ochlockonee?

Java 4[Redakto nëpërmjet kodit]

... se Azerbajxhani ruajti municion brenda katedrales Ghazanchetsots (foto) gjatë Luftës së Nagorno-Karabakut?

... se Thomas Johnston bëri shtypjen e parë historike të gdhendur në Amerikë?

... që në të rriturit e shëndetshëm, HMB ka treguar të rrisë fitimet e nxituara nga stërvitja në madhësinë e muskujve, forcën e muskujve dhe masën trupore të dobët, zvogëlimin e dëmtimit të muskujve dhe shpejtimin e shërimit nga stërvitja?

... se para se Margaret L. Curry të paraqiste stërvitje profesionale dhe edukim për gratë e burgosura në Kolorado, aktiviteti i tyre i vetëm ishte larja dhe hekurosja e rrobave të të burgosurve meshkuj?

... se krisurët e zbehtë të rritur ushqehen me fruta, kalb, dhe baltë të kalbur?

... se njeriu mural i Qendrës Rokfeler në udhëkryq u shkatërrua pasi artisti shtoi një portret të Leninit?

Java 5[Redakto nëpërmjet kodit]

Syri i njeriut.

... se pjesëza e trëndafiltë në këndin e syrit shërben është mbetja e brendshme, përkatësisht e kapakut të fundit, të cilin i kanë zogjtë dhe reptilët, por që njerëzit gjatë evoluimit e kanë humbur ?

... e njihni si këngëtare, por a e dini Mimoza Shkodra e ftuar në një nga emisionet kosovare kishte rrëfyer se ka një profesion të dytë si teknike laboratori dentar në Zvicër ?

... se gjumi mbuluar me batanije dhe jorgan i ndihmon shumë pacientët që vuajnë nga ankthi dhe pagjumësia që të ndihen më të sigurt dhe rrisin nivelin e serotinës së trurit ?

... të gjithë e kënduan vjet , por a e dini se domethënia e “Despacito” në shqip "eksplicit e vulgar" ?

Java 6[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ...dokumenti themelues i Zelandës së Re, Traktati i Waitangi (foto), mezi u arratis me djegie në një zjarr, u humbi për dekada dhe pastaj u gjet në një bodrum të lagësht të rëndë të ujit të dëmtuar dhe të përtypur nga brejtësit ?
 • ... se autori gjerman Natalie Grams u nis për të shkruar një mbrojtje shkencore të homeopatisë, por ndërpreu praktikën e saj homeopatike dhe shkroi një libër të quajtur Receta Hemopati ?
 • ... që katër vjet më parë sot, 2,000 pasagjerë u bllokuan në aeroportin ndërkombëtar të Zhengzhou Xinzheng gjatë një stuhie dëbore të trazuar gjatë fluturimeve të vonuara, duke shkatërruar tavolinat e kontrollit dhe sulmin ndaj stafit ?
 • ... se rrugët e autobusëve M60 dhe Q70 në New York City u përmirësuan për shkak se Aeroporti LaGuardia nuk kishte mundësi të tjera të shpejta të transitit ?

Java 7[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se SDR-ja e RS-së dhe Fairies SD-5 drones zbuluese janë projektuar për të siguruar të dhëna të synimeve për raketat balistike taktike ?
 • ... se gjeneral Sir Brian Robertson tha: "Gjenerali Montgomery nuk mashtron - nëse kjo është për shkak të ndershmërisë së tij të lindur apo faktit që unë e shikoj atë si një mace nuk ka rëndësi" ?
 • ... megjithëse Xhamia Saleh Kamboh e Lahore është ndërtuar gjatë mbretërimit të perandorit Mughal Aurangzeb, ajo ka karakteristika arkitekturore të epokës Shah Jahani ?
 • ... se këngën popullore të Zelandës së Re Māori "Tūtira Mai Ngā Iwi" u rrëmbyen nga tifozët e rugby të Britanisë dhe Irlandës Lions ?

Java 8[Redakto nëpërmjet kodit]

HMS Mantua profile.jpg
 • ... se në vitin 1918, anëtarët e ekuipazhit të infektuar në bordin e HMS Mantua (foto) pa dashje përhapën gripin spanjoll në Afrikë?
 • ... se romani Men of Good Will nga Jules Romains është një nga romanet më të gjata të shkruara ndonjëherë, me më shumë se dy milion fjalë?
 • ... që një gjetje arkeologjike e identifikuar si një përkrenare vikinge e shekullit të 10-të është pretenduar të jetë në të vërtetë një helmetë Luftwaffe Lufta e Dytë Botërore?
 • ... se mbreti Abdullah II i Jordanisë, i cili pretendon të jetë një pasardhës i drejtpërdrejtë i Muhammedit, gjenerata e 41-të, financoi restaurimin e Kishës së Varrit të Shenjtë në vitin 2017?
 • ... se një natë e grave ende festohet nga një grup njerëzish indigjenë në Tajvan si një trashëgimi të praktikës së tyre matrilineale shekullore?

Java 9[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se njerëzit ju thonë “Shëndet” kur tështini pasi në atë moment zemra juaj ndalet për një milisekondë?
 • ... se minjtë shumohen aq shpejt sa që në 18 muaj, një çift minjësh mund të lerë mbi një milion pasardhës?
 • ... se kartëmonedhat nuk prodhohen nga letra, por përbëhen kryesisht nga një përzierje e veçantë e pambukut dhe lirit?
 • ... se Gjeneva për herë të tretë në katër vitet e fundit është zgjedhur si qyteti më i mirë si destinacion evropian për pushime?

Java 10[Redakto nëpërmjet kodit]

A falcon nesting on the Colville River bluffs. North Slope, Alaska (9840032805).jpg
 • ... se një shqiponjë (foto) mund ta shohë gjahun deri në 3000 metra larg.
 • ... se Malmo është nga qytetet më të larmishme në botë.Në të fliten 150 gjuhë të ndryshme?
 • ... se nje kuti e purove nga koleksioni personal i ish-udhëheqsit të Kubës,Fidel Kastros u shit ne nje ankand ne Boston pres 29.000 dollarësh?
 • ... se pacientet me diabet që kryejnë aktivitet fizik,kane reduktim te theksuar te sheqerit ne gjak dhe 50% më pak gjasa për të vazhduar reduktimet me insulinë?

Java 11[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se megjithëse se në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë?
 • ... se fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako". Madhësia e fushës është me dimensione 241,5 x 35,42 km?
 • ... se punëdhënësi juaj është i lejuar te lexoje posten tuaj elektronike dhe nëse përdorni sigurimin shëndetësor qe ju ka dhëne kompania për te blere ilaçe, pronari është i lire te futet ne atë informacion ?

Java 12[Redakto nëpërmjet kodit]

Paul Nahaolelua, carte-de-visite.jpg
 • ...se Paul Nahaolelua (foto) ishte president gjatë zgjedhjeve të dy mbretërve të Hawaii?
 • ...se Power Girl është kushërira e SupermenitDC Comics?
 • ...se futbollisti anglezë Roy Jennings ka shënuar 60 gola gjatë karrierës së tij, 51 gola ka shënuar në penallti?
 • ... se futbolli lindi për herë të parë në Angli , rregullat e futbollit janë vendosur në Angli nga Federata Angleze e Futbollit në vitin 1863 dhe ekipi i parë që është krijuar ishte Sheffield UTD , 1869.

Java 13[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ...se Antarktiku dikur kishte klimë më të ngrohtë se Kalifornia në ditët e sotme?
 • ...se dentistët Indijan aritën që ti nxjerin nga goja e një të riu 232 dhëmbë shtesë që kishte në qiellzë?

Java 14[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ...se Qendra e Re Botërore e Tregtisë ishte projektuar një herë që të përfundohej për 36 vjet, më shumë se jetëgjatësia e kompleksit origjinal?

Java 15[Redakto nëpërmjet kodit]

Marițica Bibescu

Java 16[Redakto nëpërmjet kodit]

Yampa në vitin 1893

Java 17[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Aurela Basha gruaja e Lulzim Bashës kryetarit të opiztës dhe Partisë Demokratike nuk e ka të drejtën e votës në Shqipëri pasi nuk ka shtetësi Shqiptare por Holandeze?
 • ... Ismail Kadare në vitin 1962 është përpjekur të aratisej nga Republika Popullore e Shqipërisë në drejtim të Pragës?
 • ... se Trupi i Njeriut nxjerr më shumë nxehtësi për njësi vëllimi, se sa Dielli?
 • ... se nga 4 forcat bazë (graviteti, forca elektromagnetike, e fortë bërthamore dhe e dobët bërthamore), graviteti është më e dobëta, më e lehta për t’u vënë re, dhe më pak e kuptuara.
 • ... se Gjethet më të mëdha i ka një lloj Pallme e quajtur "Rafija",rritet në brigjet e lumit Amazon.Gjethet e saj të blerta arin gjatësi deri 22 metra dhe gjërësi afër 12 metra, kurse bithin e ka 5 metra të gjatë dhe një gjethe e tillë mund të strehoj 12 njerëz?
 • ... se Duhanxhinjtë më të shumtë ndodhen në Kinë ku sipas llogaritjeve të fundit, në Kinë janë shitur 1,69 bilionë cigare (më shumë se në çdo vend tjetër) ndërsa në gjithë botën janë shitur 5,5 bilionë cigare?

Java 18[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Poezia më e gjatë në botë me titull “Perusia” u përfundua mbas 30 vitesh punë nga shkrimtari José Rumazo nga Ekuadori ku ajo përbëhet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta?
 • ... se Rekordin e martesave e ka thyer një 85-vjeçar, i cili është martuar plot 130 herë. Ngjarja e pazakontë ka ndodhur në Keni, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i është dashur shumë mund dhe diktaturë për të pasur familje të lumtur?
 • ... se rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plehrave?
 • ... se Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të një Zvarraniki?
 • ... që asnjë person nuk mund të teshtijë pa i mbyllur sytë ku edhe Shkencëtarët kanë bërë edhe eksperimente për këtë dhe kanë arritur në përfundimin se është e pamundur?

Java 19[Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:Fëmijët e saj.jpg
Skenë nga filmi

Java 20[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2018/20

Java 21[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 22[Redakto nëpërmjet kodit]

Katedralja e Veronës

Java 23[Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla Eiffel

Java 24[Redakto nëpërmjet kodit]

Yasuhiro Yamashita
 • ... se Yasuhiro Jamashita është një nga konkurrentët xhudo më të suksesshëm të të gjitha kohërave?
 • ... se Nuhi Berisha dhe Rexhep Mala në mesnatën e 11 e 12 janarit 1984 ranë heroikisht gjatë përleshjes me forcat policore serbe në Kodrën e TrimavePrishtinë?
 • ... se Burleska është një lloj drame që përmbledh dhe unifikon parodinë dhe satirën ne kërkim te përqeshjes dhe te shtrembërimit te dramës serioze?
 • ... se Halasi, një qytet në Indi, është i pasur me monumente historike dhe tempuj, si ato të shekullit të V, që janë strukturat më të vjetra ekzistuese të Arkitekturës Kadamba?
 • ... se Work Bitch është një këngë e publikuar në 2013 nga këngëtarja amerikane Britney Spears dhe është kënga e parë e albumit me titull "Britney Jean"?

Java 25[Redakto nëpërmjet kodit]

Imzot Luigj Bumçi

Java 26[Redakto nëpërmjet kodit]

Syrja Vlora

Java 27[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 28[Redakto nëpërmjet kodit]

Dwayne Johnson
 • ... se Dwayne Johnson një wrestler amerikano-kanadez u shndërrua ne artist filmash?
 • ... se Liqeni Crater është liqeni më i thellë i Shteteve të Bashkuara?
 • ... se Ablacioni është procesi i zvogëlimit të masës së akullnajës ose shtresës së borës, kryesisht të pjesës sipërfaqësore për shkak të shkrirjes, avullimit shembjes dhe rrëshqitjes së ortekëve të borës ose shkëputjes së brigjeve të akullit (ajsbergëve) nga akullnajat?
 • ... se Cigaret "Gent" ishin cigare me filter të prodhimit shqiptar rreth viteve 1970-1980, të shitura në tregun e Shqipërisë dhe në tregjet e huaja?
 • ... se Carl Bosch, së bashku me Friedrich Bergius në vitin 1931 fituan çmimin Nobel në lëmin e kimisë, për zbulimet e tyre lidhur me zbulimin dhe zhvillimin e mëtejshëm kimik të procedurës së presionit të lartë?

Java 29[Redakto nëpërmjet kodit]

Royal gorge bridge
 • ... se Royal Gorge Bridge, një nga urat më te larta në botë (321 metra) në Colorado, ka kushtuar në 1929 vetëm 350.000$?
 • ... se gazeta Rilindja Javore doli si pjese e gazetës Rilindja të Kosovës me qëllim që të ndihmonte emigrantet shqiptarë?
 • ... se Xhamia e Sejdi beut, një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë, është ndërtuar në shekullin e XVII?
 • ... se Coca-cola Bottling Shqipëria e prodhoi shishen shishen e parë Coca-Cola "made in Albania" në 1994?
 • ... se Dali Ndreu ne krye te Korparmatës I të Ushtrisë Nacionalçlirimtare të Shqipërisë, drejtoi veprimet e njësiteve luftarake të shumta për çlirimin e Tiranës, Lezhës dhe të Shkodrës?

Java 30[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 31[Redakto nëpërmjet kodit]

Ali G

Java 32[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 33[Redakto nëpërmjet kodit]

Kopaoniku
 • ... se Kopaoniku, një masiv i lartë malor me një gjatësi rreth 75 km, me majën Pançiç (maja e Argjent), 2017 m lartësi mbidetare, është edhe pika më veriore e territorit të Kosovës?
 • ... se te Monumenti anonim i Xhorxhias predikohet një botë me më pak se 500 milionë njerëz, një gjuhë e vetme në të gjithë botën, një qeveri dhe një gjykatë e vetme ndërkombëtare që do të qeverisë të gjitha shtetet, dhe një pakësim i të drejtave personale dhe rritje e detyrave sociale?
 • ... se Justiniana Prima, një qytet i vjetër Ilir u themelua në kohën bizantine nga Justiniani I me qëllimin që të krijonte një një kryeqytet të ri të provincës së Ilirikut?

Java 34[Redakto nëpërmjet kodit]

Arnhem Centraal

Java 35[Redakto nëpërmjet kodit]

Arnhem Centraal

Java 36[Redakto nëpërmjet kodit]

Hu Jintao

Java 37[Redakto nëpërmjet kodit]

Hu Jintao

Java 38[Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu
 • ... se Muzeu arkeologjik i Korçës, krijuar në vitin 1985, është vendosur në dy banesa karakteristike korçare të fillim shekullit XIX, të cilat për vlerat arkitektonike të tyre janë shpallur monumente kulture?
 • ... se Koxhobashët, apo Çelnikët ishin të krishterët me rëndësi në zotërimet ballkanike të Perandorisë Osmane?
 • ... se Xhorxh Honard Darvin, astronom anglez, studjoi baticat dhe fërkimin baticor në evoluimin e trupave qiellorë, si dhe hodhi edhe hipotezën e formimit të yjeve të dyzuar, duke e përdorur atë në sistemin Tokë-Hënë?
 • ... se Ester Ledecká është sportiste çeke në disiplinat e borës (gara me snoubord dhe skijim alpin)?
 • ... se Marko Polo (1254-1325), si misionar dhe përfaqësues i Venedikut qëndroi në Kinë 15 vite, ndërsa edhe 9 vite në vende të ndryshme aziatike?

Java 39[Redakto nëpërmjet kodit]

Marko Polo
 • ... se Marko Polo (1254-1325), si misionar dhe përfaqësues i Venedikut qëndroi në Kinë 15 vite, ndërsa edhe 9 vite në vende të ndryshme aziatike?
 • ... se Muzeu arkeologjik i Korçës, krijuar në vitin 1985, është vendosur në dy banesa karakteristike korçare të fillim shekullit XIX, të cilat për vlerat arkitektonike të tyre janë shpallur monumente kulture?
 • ... se Koxhobashët, apo Çelnikët ishin të krishterët me rëndësi në zotërimet ballkanike të Perandorisë Osmane?
 • ... se Xhorxh Honard Darvin, astronom anglez, studjoi baticat dhe fërkimin baticor në evoluimin e trupave qiellorë, si dhe hodhi edhe hipotezën e formimit të yjeve të dyzuar, duke e përdorur atë në sistemin Tokë-Hënë?
 • ... se Ester Ledecká është sportiste çeke në disiplinat e borës (gara me snoubord dhe skijim alpin)?

Java 40[Redakto nëpërmjet kodit]

Marko Polo
 • ... se Marko Polo (1254-1325), si misionar dhe përfaqësues i Venedikut qëndroi në Kinë 15 vite, ndërsa edhe 9 vite në vende të ndryshme aziatike?
 • ... se Muzeu arkeologjik i Korçës, krijuar në vitin 1985, është vendosur në dy banesa karakteristike korçare të fillim shekullit XIX, të cilat për vlerat arkitektonike të tyre janë shpallur monumente kulture?
 • ... se Koxhobashët, apo Çelnikët ishin të krishterët me rëndësi në zotërimet ballkanike të Perandorisë Osmane?
 • ... se Xhorxh Honard Darvin, astronom anglez, studjoi baticat dhe fërkimin baticor në evoluimin e trupave qiellorë, si dhe hodhi edhe hipotezën e formimit të yjeve të dyzuar, duke e përdorur atë në sistemin Tokë-Hënë?
 • ... se Ester Ledecká është sportiste çeke në disiplinat e borës (gara me snoubord dhe skijim alpin)?

Java 41[Redakto nëpërmjet kodit]

Charles Albert Gobat

Java 42[Redakto nëpërmjet kodit]

Charles Albert Gobat

Java 43[Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Rzeszów–Jasionka

Java 44[Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Rzeszów–Jasionka

Java 45[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... që në ditëlindjen e tij të njëqindtë, sopranisti britanik Carrie Tubb u bë anëtar i Kolegjit Mbretëror të Muzikës?
 • ... që gjatë kohës së saj 200 milionë vjet më parë, pesha e vlerësuar e Ledumahadit prej 12 tonësh e bëri atë kafshën më të madhe që ka jetuar në Tokë?

Java 46[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Ptolemeu I Soter, një shoqërues i Aleksandrit të Madh, themeloi dinastinë Ptolemaike në të cilën bënte pjesë Kleopatra VII?
 • ... se sulmet ndaj fshatrave civile nga partizanët sovjetikë në Finlandë ishin një temë e ndaluar në Finlandë deri në vitet 1990?
 • ... se Donald Trump "aksidentalisht" kontribuoi në një libër për fëmijë?

Java 47[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se një nga shtatë mrekullitë e botës industriale Bell Rock ndodhet në Skoci?
 • ... se Abraham Lincoln ishte presidenti i parë amerikan me mjekërr?
 • ... se mesatarisht finlandezët konsumojnë 12 kg kafe në vit, e cila është më e larta në botë?

Java 48[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2018/48

Java 49[Redakto nëpërmjet kodit]

1- A e dini që pas moshës tridhjetë vjeç njerëzit shkurtohen 1 cm çdo 10 vit?!

2- Lotët që derdhim për arsye të ndryshme (p.sh. nga gëzimi, hidhërimi, qërimi i qepëve etj.) kanë përbërje të ndryshme.

3- Gjatë muajve të shtatzënisë truri i grave zvogëlohet ndjeshëm, vetëm gjashtë muaj pas lindjes rikthehet në gjendjen e tij të mëparshme.

4- A e dini që kur skuqemi e njëjta gjë ndodh dhe në stomakun tonë?

5- Pas moshës 60 vjeç njerëzit humbasin gjysmën e sensit të shijes.

6- Në gojën tone jetojnë më shumë bakterie se sa e gjithë popullësia e tokës.

7- Midhjet mund të ndryshojnë disa herë gjini përgjatë gjithë jetës së tyre.

8- Gjarpërinjtë fluturues mund të përshkojnë një distancë prej 100 m në ajër.

9- Dhëmbët e kastorit nuk ndalojnë së rrituri asnjëherë, brerja e drurëve e ndihmon që t’i ruajë në madhësinë e duhur.

10- Shtatzënia e elefantëve të Afrikës zgjatë plot dy vjet.

11- Gjuha e kamelonit mund të jetë aq e gjatë sa dhe trupi i tij

Java 50[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2018/50

Java 51[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Se kisha katolike ne Prizren ka afreske te dy figurave qe nuk jane shenjtore fetare...
 • Se kisha katolike ne Prishtina ka nje ashensor nga ku shihet gjithe Prsihtina per 1 Euro
 • Se Durresi ka muzeun me te bukur arkeologjik ne trevat shqiptare...
 • Se Struga ka nje muze te mrekullueshem te natyres
 • Se Korca ka muzeun me modern te ikonave ne gjithe Ballkanin
 • Se Berati ka dendesine me te madhe te hoteleve familjare
 • Se Gjirokastra ka ende nje muze te armeve
 • Se Borshi ka kalane e Sopotit nga vjen dhe kenga: ‘Sopotare moj te ngrata,/ rrokni thika rrokni shpata...’

Java 52[Redakto nëpërmjet kodit]

Pal Ejlli (tosk./standart Ëngjëlli) (1416 – 1470) ishte një klerik katolik arbër që shkroi fjalët në gjuhën shqipe (arbërisht), të quajtura Formula e pagëzimit, më 1462. Marin Barleti jep këtë karakterizëm për Pal Engjëllin: "Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone... burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit..."

Nikolae Iorga (1871 - 1940), ishte historian, shkrimtar publicist, politikan, akademik, profesor i Universitetit të Bukureshtit dhe i disa akademive e Instituteve të ndryshme të historisë. Ai ka dhënë një kontribut të vyer për historinë e popullit shqiptar.

Fterra jonë” është gazetë periodike, kulturore e historike doli më 25 prill 1997 me 8 faqe. Nga numri 3 fillon të ketë edhe fotografi. Qe nga viti 2010 gazeta ka filluar te jete e dergueshme edhe ne forme digitale.

Java 53[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2018/53