Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/Arkiva/2017

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ramadan Sokoli.jpg

... në maj 2008 në qytetin italian të Foxhas , Itali veprimtaria “Oskari Botëror i Folklorit” (në analogji me Oskarin e filmit që ndahet në Hollivud) dhe me këtë çmim organizatorët e veprimtarisë vlerësuan etnomuzikologun e njohur Ramadan Sokoli ?

... Abedin Dino është themeluesi dhe organizatori i Bursës së Perandorisë Osmane sikurse shqiptari rilindas nga Çamëria, Hasan Tahsini, ishte themelues dhe organizator i Universitetit të Stambollit ?

... rreth 70% e bimës mjeksore sherebela që hyn në SHBA është e markës “Made in Albania” dhe se Shqipëria është furnizuesi kryesor duke e cilësuar si një vlerë unike, bimë autoktone shqiptare ?

... 75 vjet më parë futbollisti shqiptar i Kosovës Riza Lushta i jepte Kupën Juventusit ?

... në Indi gjendet një liqen me emrin Kerala dhe ka formën e zemrës  ?