Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/Arkiva/2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

redakto Arkivat: 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024 - 2025 - 2026

Java 1[Redakto nëpërmjet kodit]

* Që wikipeda shqip renditet në vendin e 72 për sa i perket artikujeve të krijuar.

 • Tani për tani ka rreth 75,615 artikuj.
 • Që dy vende sipër saj ndodhet wikipedia në gjuhen boshnjake që renditet e 70 me 79,222 artikuj?
 • Që wikipedia në gjuhen maqedone ndodhet në pozicionin e 63 me 89,000 artikuj?
 • Që wikipedia në gjuhën kroate ndodhet në vendin e 43 me 201,318 artikuj?
 • Që wikipedia ne gjuhën sllovene ndodhet në vendin e 45 me 163,161 artikuj?

Ne 5 maj 1945 trupat amerikane cliruan kampin e perqendrimit te Mauthausen-it,ne Austri.

A e dini se:

Ne 8 Maj 1880 vdes Gustave Flaubert,autori i famshem i romanit "Madame Bovari".Ne fillim Flaubert botoi "Madame Bovari" ne pjese,ne gazete.Romani u botua ne dy volume ne 15 prill 1857.Akuzat dhe procesi i hapur kunder Flaubert-it per shkak te romanit"imoral" e bene romanin edhe me te famshem.Flaubert ishte nje perfeksionist ne te shkruar,gjithmone ne kerkim te fjales se duhur dhe mburrej me kete cilesi te tij.

Java 4[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/4

Në 18 maj 1939 lind në Palermo Giovanni Falcone, gjyqtari italian që u vra nga mafia së bashku me bashkëshorten e tij, Francesca Morvillo dhe tre njerëz të skortës. Giovanni Falcone së bashku me kolegun dhe mikun e tij Paolo Borsellino konsiderohet një ndër personalitetet më prestigjioz në luftën kundër mafias.

Java 5[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/5

Java 6[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/6

Java 7[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/7

Java 8[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/8

Java 9[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Skemat piramidale të njohura edhe si Firmat rentiere filluan aktivitetin e tyre në vitin 1991.
 • Falimentimi i skemave piramidale, të cilat morën me vete rreth 1,2 miliardë $ kursime të shqiptarëve
 • Parlamenti miraton shef të operacionit për rivendosjen e rendit, shefin e SHIK, Bashkim Gazideden.
 • Më 3 mars Sali Berisha rizgjidhet President i Republikës me votat e deputetëve të PD-së

Java 10[Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Tuzit në Malësi ndahet naga komuna e Podgorices 1 shtator 2018.

Këto zgjedhje u cilësuan si historike nga fakti se për herë të parë pas viti 1957, kur Tuzit i suprimohet vetëqeverisja, rivotohet për Komunë të pavarur të Malësisë.

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve vendore për Komunën e plotë të Tuzit në Malësi, tregojnë për një fitore të koalicionit “Malësia na bashkon”.

Koalicioni i tri partive politike shqiptare fitoi 16 vende në Kuvendin lokal të Tuzit, i cili numëron 32 vende,

Ky rezultat paraprak e detyron koalicionin e partive politike shqiptare që të bashkëqeverisin me ndonjë parti të spektrit politik malazez ose boshnjak.

Komuna e plotë e Tuzit ishte pika programore e të gjitha forcave politike shqiptare në Mal të Zi, të cilat gati tri dekada kërkuan vetëqeverisjen lokale për zonën e Malësisë

Java 11[Redakto nëpërmjet kodit]

... se kurthe e kaktusit ndërton fole të formuara si futbollistë amerikanë në cholla dhe saguaro kaktus, por, pavarësisht nga kjo mbrojtje, gjarpërin e trajnerit vazhdon të mbizotërojë për pulat?

Java 12[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/12

Java 13[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/13

Java 14[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/14

Java 15[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Raphaëlle Boitel ka punuar si një interpretues i rrugës kontortionist në moshën tetë vjeçare për të fituar shkollim për shkollën e cirkut?
 • ... se disa gazeta raportuan deri në 3,000 vdekje në Key West, Florida, gjatë një stuhi të tetorit 1909, por vetëm dy viktima kanë ndodhur në qytet aktualisht?
 • ... historiani mesjetar Maria Teresa Ferrer i Mallol besonte se bashkësitë myslimane, hebreje dhe krishtere të shekullit të 14-të në Katalunjë dhe Valencia bashkë-ekzistonin për shkak të ndarjes fetare?

Java 16[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/16

Java 17[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/17

Java 18[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/18

Java 19[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/19

Java 20[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/20

Java 21[Redakto nëpërmjet kodit]

Alegori quajme ate figure letrare,me anen e se ciles tregojme njemendim tjeter nga kuptimi i vertet qe kane fjale.Alegoria eshte figura kryesore e fabules.Pa alegori nukka fabul .Ajo qendron e fshehur ne fabul dhe zbulohet ne fundme anen e moralizimit,qe eshte qellimi kryesor i fabules.'

Java 22[Redakto nëpërmjet kodit]

Haga (den Haag)eshte qyteti ne Holand qe njihet ndryshe me emrin Aia. Haga ose Aia është një qytet me rreth 500,000 banorë dhe selia e parlamentit dhe e qeverise holandeze.

Java 23[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/23

Java 24[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/24

Java 25[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/25

Java 26[Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Shen Prokopit filmi Skanderbeg.jpg

Java 27[Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Shen Prokopit filmi Skanderbeg.jpg

Java 28[Redakto nëpërmjet kodit]

Agioi saranta.png

Saranda e ka marrë emrin nga Manastiri i 40 Shenjtorëve që ndodhet në kodrën sipër qytetit. Manastiri u ndërtua në shekullin VI, ndërsa gjatë Luftës së Dytë Botërore, prej bombardimeve të aleatëve, u shkatërrua kati i dytë (në foto Manastiri në vitin 1913).

Ne vitin 1971 u shpall monument kulture.

Java 29[Redakto nëpërmjet kodit]

Code-de-Hammurabi-1.jpg

Kodi i Hamurabit është ndër sistemet ligjore më të vjetra në botë i shkruar nga Hamurabi në vitin 1754 p.e.s.. Kodi i Hamurabit u shkruajt në një stele, një monument guri i madh dhe i vendosur në një vend publik që të gjithë ta shihnin atë, megjithëse mendohet se pak veta dinin të shkruanin e të lexonin. Kjo stele më vonë u plaçkit nga Elamitët dhe u hoq nga kryeqyteti i tyre, Susa; ajo u rizbulua atje më 1901 dhe gjendet tani në Muzeun e LuvritParis. Kodi i Hamurabit përmban 282 nene, i shkruar në 12 tableta. Ndryshe nga ligjet më të hershme, ai shkruhej në gjuhën akadiane, gjuha ditore e Babilonisë dhe mund të lexoheshin kësisoj nga çdokush në qytet që dinte të lexonte.

Java 30[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/30

Java 31[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/31

Java 32[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/32

Java 33[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/33

Java 34[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/34

Java 35[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/35 Taylor Swift me albumin e saj të 5-të ajo është e vetmja artiste e cila ka tre albume me shitje prej 1 milionë kopje vetëm në javën e parë. Single-at "Shake It Off", "Blank Space", dhe "Bad Blood" arritën vendin e parë në SHBA, Kanada dhe Australi. Albumi fitoi 3 Grammy Awards dhe Swift u bë artisja e parë femër dhe e 5-a në total e cila fiton Album of the Year dy herë. Koncerti i 2015 për albumin 1989 u bë një nga me më shumë fitime e dekadës.

Java 36[Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi Lover

Lover është albumi i 7 i Taylor Swift i cili u publikua më 23 gusht 2019. Albumi përfshin 18 këngë, çka e bën atë albumin me më shumë këngë që Swift ka krijuar ndonjëherë. Është i pari album në pronësi të plotë të Taylor Swift dhe i pari i regjistruar nën emrin e Republic Records. Lover, vetëm një ditë pasi publikimit të tij, mori menjëherë titullin si albumi më i suksesshëm i 2019 me plot 450,000 shitje brenda një dite të vetme. Gjithashtu është albumi i dytë që ka marrë më shumë dëgjime brenda një dite në Spotify pas thank u, nextAriana Grande.

Java 37[Redakto nëpërmjet kodit]

Mërkur Bua

Mërkur Bua ka ka qenë fisnik arbëror një condottiero dhe kapiten zëmadh stradiotësh i ushtrive frënge, habsburge e venedikase.

Në shërbim të Venedikut luftoi kundër fiorentinasve, luftoi kundër francezëve në krah të SforcaveMilanos, në krah të francezëve luftoi kundër spanjollëve, bolonjezëve e në fund braktis francezët për t'i luftuar në krah të habsburgëve.

Morri tituj prej Papës, dhe Mbretit të Francës.

Reputation Logo.svg

Java 38[Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje nga Odesa

Odesa gjenden dy rrugë me emrin Arnaute e Madhe dhe Arnaute e Vogël.

Në vitet 17871791, gjatë Luftës Ruso-Turke, shumë himariotë u rreshtuan me luftëtarët e flotës vullnetare, që vepronte në Mesdhe kundër turqve nën komandën e patriotit grek, oficerit të shërbimit rus Lambros Katsonis. Një pjesë e këtyre ushtarëve dhe detarëve pas nënshkrimit të paqes së Jasit u vendosën në Rusi, pranë Odesës.

Java 39[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/39

Java 40[Redakto nëpërmjet kodit]

Vincenzo Peruggia

Vincenzo Peruggia ishte një hajdut italian, i cili vodhi pikturën Mona Liza21 gusht 1911Luvër. Kjo vjedhje u quajt si vjedhja më e madhe e artit të shekullit të XX.

Pasi e mbajti pikturën të fshehur në një bagazh në banesën e tij për dy vjet, Peruggia u kthye në Itali me të. Ai e mbajti atë në banesën e tij në Firence, por më në fund u kap kur ai kontaktoi Alfredo Geri, pronarin e një galerie arti në Firence. Historia e Geri-t bie ndesh me atë të Peruggias, por ishte e qartë se Peruggia priste një shpërblim për kthimin e pikturës në atë që ai e konsideronte si "atdheun" e saj.

Java 41[Redakto nëpërmjet kodit]

Dietrich Eckart

Dietrich Eckart është quajtur babai shpirtëror i Nacional Socializmit?

Ai ishte një gazetar gjerman, dramaturg, poet dhe politikan i cili ishte një nga themeluesit e Partisë së Punëtorëve të Gjermanisë, paraardhësja e Partisë Naziste (NSDAP). Eckart ishte një ndikim kyç i Adolf Hitlerit në Partinë e hershme naziste, botuesi origjinal i gazetës së partisë, Völkischer Beobachter dhe shkruesi i tekstit të himnit të partisë, Deutschland erwache.

Eckart u ngrit në statusin e një mendimtari dhe shkrimtari madhor pas themelimit të Gjermanisë naziste1933.

Java 42[Redakto nëpërmjet kodit]

Pasaporta false e Paraguait e bërë nga Grupi Ładoś në 1942 për familjen hebre Goldzweig

Grupi Ładoś ose grupi i Bernës është emërtim i dhënë diplomatëve polakë dhe aktivistëve hebrenj, të cilët së bashku krijuan në Zvicër gjatë Luftës së Dytë Botërore një sistem të prodhimit të paligjshëm të pasaportaveAmerikës së Jugut për të shpëtuar hebrenjtë evropianë nga shfarosja?

Grupi përbëhej nga katër diplomatë të Misionit Polak, përfaqësues i komitetit RELICO (Komiteti i Ndihmës për Viktimat Hebreje të Luftës) krijuar nga Kongresi Botëror Hebre dhe një përfaqësues i Agudat-it izraelit. Pesë nga gjashtë anëtarët ishin shtetas polakë, gjysma syresh me origjinë hebreje.

Abraham Silberschein raportoi në janar 1944 se synimi i veprimtarisë së grupit ishte për të shpëtuar jetën e rreth 10,000 njerëzve.

Java 43[Redakto nëpërmjet kodit]

Europa regina (Prima Pars Terrae in Forma Virginis)

Europa regina është një hartë mesjetare e vitit 1582 ku kontinenti evropian paraqitet në formën e një mbretëreshe. Termat Illiricum, Albania dhe Albanus jane të përfshirë në të.

Harta paraqitet si një grua e re me një qëndrim të drejtë, me Gadishullin Iberik që formon kokën e saj të kurorëzuar dhe Bohemia e cila paraqet zemrën e saj. Autor i saj është humanisti Heinrich Bunting i cili në veprën me titull "Itenerarium sacrae scripturae", e kishte paraqitur një hartëEvropës me karakteristika të një gruaje të përfshira në edicionin e tij të vitit 1582. Në edicionin e vitit 1589 kjo paraqitje e Evropës njihet si Europa Regina - Mbretëresha Evropë.

Bazuar në këto dhe shembuj të tjerë, viti 1587 shënon kohën kur shumë botime filluan të adoptojnë imazhet e njohura si Europa Regina.

Java 44[Redakto nëpërmjet kodit]

Një përshkrim i Kësulëkuqja me ujkun nga Jessie Willcox Smith

Kësulëkuqja është një përrallë evropiane në lidhje me një vajzë të re dhe një ujkun e keq, origjina e së cilës mund të gjurmohet në shekullin X në disa përralla folklorike evropiane?

Versionet më të njohura janë shkruar nga Charles Perrault dhe Vëllezërit Grim. Historia është ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme në transmetime të ndryshme dhe iu nënshtrua përshtatjeve dhe leximeve të shumta moderne.

Personazhi është portretizuar ne shumë botime, filma dhe animacione. Walt Disney prodhoi një film vizatimor të shkurtër pa zë bardhe e zi ne vitin 1922. Në 1998 një shfaqje teatrale e luajt në teatrin DodonaPrishtinë.

Java 45[Redakto nëpërmjet kodit]

Durrësi në vitin 1573

Universiteti Mesjetar i Durrësit (latinisht: Universitas Studiorum Dyrrhachium) ishte universieti më i vjetër i Ballkanit i themeluar në vitin 1380Durrës, Mbretërinë Mesjetare të Shqipërisë? Kur u themelua kishte 9 magjistër dhe 100 studentë. Ligjëratat janë mbajtur në "Pallatin e Kuvendit dominikan të Durrësit".

Njëri ndër personalitetet më të njohura i cili doli nga dyert e këtij universiteti ka qenë Gjon Durrsaku i cili më 14 qershor të vitit 1396 caktohet rektor i Universitetit të Zarës (Universitas Jadertina). Veprimtaria e këtij universiteti u ndërpre në vitin 1501, kur ushtritë osmane pushtuan Durrësin duke shkatërruar edhe këtë institucion të arsimit të lartë mesjetar.

Java 46[Redakto nëpërmjet kodit]

Një herm i dyfishtë me portretet e poetëve romakë Virgjili ose Ennius

Ennius ishte një shkrimtar dhe poet me origjinë nga fisi ilir i Mesapëve që jetoi gjatë Republikës Romake e konsiderohet babai i poezisë Romake?

Ai lindi në Rudiae, një qytet i vogël i fisit të Mesapëve i vendosur në thembër të Italisë e që në atë kohë ishte pjesërisht i helenizuar. Kjo e ndihmoit atë të njihte gjuhën dhe kulturën greke. Vepra më e shquar e tij është Annales, një poezi epike në pesëmbëdhjetë vëllime, më vonë u zgjerua në tetëmbëdhjetë, duke shtjelluar historinë romake nga rënia e Trojës në 1184 p.e.s, deri në kohën e zgjedhjes censor të Kato Plakut në 184 p.e.s. Ishte poema e parë latine që përvetësoi metrin heksametër daktilik të përdorur në poezinë epike dhe didaktike greke Annales u bë një tekst shkollor për nxënësit e shkollave romake, derisa u zëvendësua nga Eneida e Virgjilit.

Megjithëse vetëm fragmente të vogla të veprave të tij mbijetojnë, ndikimi i tij në letërsinë latine ishte i rëndësishëm, veçanërisht në përdorimin prej tij të modeleve letrare greke.

Java 47[Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Bashkësisë Evropiane të Qymyrit dhe Çelikut

Bashkësia Evropiane e Qymyrit dhe Çelikut ishte ishte hapi i parë drejt krijimit të asaj qe me pas do te quhej Bashkimi Evropian?

U krijua zyrtarisht më 18 prill, 1951 nga Traktati i Parisit, i nënshkruar nga Belgjika, Franca, Italia, Luksemburgu, Hollanda dhe Gjermania Perëndimore ndërsa hyri në fuqi më 23 korrik të vitit 1952 me qëllim të organizimit të prodhimit industrial dhe vendosjen e tij nën një autoritet të vetëm të centralizuar.

BEQÇ ishte organizata e parë ndërkombëtare që u bazua në parimet e mbikombëtarizmit duke filluar procesin e integrimit zyrtar i cili përfundimisht çoi në themelimin e Bashkimit Evropian.

Java 48[Redakto nëpërmjet kodit]

Kopsht fëmijësh në Amsterdam - 1880, nga Max Liebermann

Kopshtet e fëmijëve u hapën për herë te parë në fund të shekullit XVIII në Bavari dhe Strasburg nga pedagogu gjerman Friedrich Fröbel?

Ato u kthyen shume shpejt në një institucion edukativ e arsimor parashkollor e ku aktiviteti profesional mbështetet në lojëra, këndime, dhe aktivitete praktike të fëmijëve siç janë vizatimi dhe ndërveprimi shoqëror si pjesë e kalimit nga shtëpia në shkollë.

Institucione të tilla fillimisht u krijuan për t'u shërbyer fëmijëve, prindërit e të cilëve që të dy punonin jashtë shtëpisë. Sot, termi përdoret në shumë vende për të përshkruar një larmi institucionesh arsimore dhe hapësira të të nxënit për fëmijë që fillojnë nga mosha një deri në shtatë vjeç, bazuar në një larmi metodash mësimore.

Java 49[Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i kërkimit dhe shpëtimit nga Italia që punon në një ndërtesë të shembur

Tërmeti i datës 26 nëntor, 2019 me epiqendër 12 kilometra në jug-perëndim të Mamurrasit në rang botëror për vitin 2019 është termeti më vdekjeprures si dhe është termeti më i fortë që ka rënë ne Shqiperi pas tërmetetit të vitit 1979 me epiqëndër në Mal të Zi?

Një ditë kombëtare zie u shpall në Shqipëri dhe në Kosovën fqinje, nga ku ishin dy prej viktimave ishin dhe që ka një popullsi me shumicë etnike shqiptare. Gjendja e emergjencës u vendos për Durrësin, Tiranën, Laçin dhe Lezhën.

Java 50[Redakto nëpërmjet kodit]

Mr. Bean (personazh)

Mr. Bean, protagonisti kryesor i serisë komike britanike i Mr.Bean i portretizuar nga Rowan Atkinson e bëri shfaqja e tij të parë më 1 janar 1990 në episodin me titull Mr. Bean?

Ai jeton vetëm në banesën e tij të vogël në Highbury, Londër, Angli. Pothuajse gjithmonë ai është parë të veshë një xhaketë kafe dhe kravatë të kuqe. Mr. Bean flet rrallë, dhe kur e bën këtë, në përgjithësi janë vetëm disa fjalë të pakuptueshme nën një zë të ulët. Në episodin e parë tregohet që ai ka njohuri të fortë rreth trigonometrisë.

Atkinson ka pohuar se personazhi i komedisë Monsieur Hulot si dhe aktori Peter Sellers kanë ndikuar në krijimin e personazhit të tij.


Java 51[Redakto nëpërmjet kodit]

Protestuesit kërkojnë një rritje të pagës minimale, si pjesë e përpjekjes "Luftoni për 15 dollarë" për të kërkuar një pagë minimale 15 dollarë në orë në vitin 2015.

Paga minimale është paga më e ulët për orë, ditore apo mujore që punëdhënësit duhet t'iu japin në kompenzim të punësuarve në saje të marrëdhënies së punës. Thënë me fjalë të tjera, paga minimale është paga më e ulët e mundshme që i jepet punëtorëve në shkëmbim të punës së tyre.

Paga minimaleShqipëri është 26,000 Lekë në muaj, ndërsa në Kosovë është 130 Euro në muaj për personat deri në moshën 35 vjeçare dhe 170 Euro në muaj për të punësuarit mbi moshën 35 vjeçare.


Java 52[Redakto nëpërmjet kodit]

Një burrë duke fjetur (siesta) në një motoçikletë në Vietnam

Siesta në kulturën hispanike është gjumi i shkurtër i marrë në orët e para të pasdites, shpesh pas kohës së mesditës?

Një periudhë e tillë e gjumit është një traditë e zakonshme në disa vende, veçanërisht në ato ku moti është i ngrohtë. Siesta është historikisht e zakonshme në të gjithë Mesdheun dhe Evropën Jugore dhe Kinën kontinentale. Kjo kohë e gjumit është tradicionale në Spanjë dhe përmes ndikimit spanjoll në Filipine dhe shumë vendeve të Amerikës Hispanike.

Zakoni siesta është shoqëruar me një ulje prej 37% të vdekshmërisë koronare, ndoshta për shkak të stresit kardiovaskular që zvogëlohet gjatë gjumit.


Java 53[Redakto nëpërmjet kodit]

Garfield

Garfield lindi më 19 qershor 1978, në kuzhinën e restorantit italian të Mamma Leoni nag nëna dhe babai i tij pa emër?

Garfield është protagonisti kryesor i serisë me të njëjtin emër krijuar nga Jim Davis. Ai potretizohet si një mace portokalli, e trashë dhe përtace. Atij i pëlqen lazanja dhe të flejë. E urren ditën e hënë, maçokun Nermal dhe ushtrimet. Jeton me pronarin e tij të ngathët, të pakëndshëm shoqëror Jon Arbuckle dhe qenin e tij të zbehtë, Odie, dhe merr kënaqësi nga satirikisht duke tallur me veprimet marrëzira të kryera nga të dy ata.

Është i njohur për posedimin e monologjeve të brendshëm që shndërrohen në tekst përmes flluskave të mendimit.