Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/Arkiva/2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

redakto Arkivat: 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024 - 2025 - 2026

Java 1[Redakto nëpërmjet kodit]

Raspberry-vanilla beer jam.jpg
 • ... se Elisabeth Abegg, një mësuese e cila strehonte hebrenj gjatë Holokaustit, gjithashtu u ka dhënë mësim fëmijëve hebrenj në shtëpinë e saj??
 • ... se Pu Shunqing është konsideruar si skenaristja e parë femër në Kinë?
 • ... se marmelata prej birre (në foto) mund të ketë shije të ëmbël ose pikante, dhe disa kanë një qëndrueshmëri shurupi?
 • ... se 210 gazetarë dhe intelektualë bënë thirrje që Guvernatori Li Hongzhong të jepte dorëheqje pasi ai mori regjistruesin nga një gazetar i cili kërkonte ta intervistonte atë?

Java 2[Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i pagëzimit në Al-Maghtas.

Java 3[Redakto nëpërmjet kodit]

Norfolk & Western Baldwin Westinghouse LC 1.jpg
 • ... se në kohën kur u fut në përdorim në Elkhorn Grade, N&W LC-1 (në foto) ishte lokomotiva elektrike më e madhe dhe më e rëndë në Shtetet e Bashkuara?
 • ... se më shumës se 3.3 milion të sapolindur vdesin çdo vit, prej të cilëve 23.4% bien pre e infeksionit neonatal (sapolindurve)?
 • ... se kursi universitar për Letërsinë Amerikane për herë të parë është ligjëruar/mësuar në Universitetin Princeton në vitin 1872?

Java 4[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se industria minerare e Qipros është sinonim për nxjerrjen e bakrit e cila filloi rreth 4000 pes?
 • ... se Lionel Royce, cili u largua nga Europa për shkak të persekutimit nazist të hebrenjve, u bë shumë i njohur në filmat amerikanë duke luajtur rolin e një nazisti?

Java 5[Redakto nëpërmjet kodit]

Ura, foto e vitit 2007
 • ... se Marie Kraja dhe Lola Gjoka kanë kryer më shumë se 300 këngë së bashku, kështu duke shënuar një rekord në kulturën shqiptare?
 • ... se ura Foreshore FreewayCape Town (në foto) ka mbetur e papërfunduar që kur u ndërpre ndërtimi në vitin 1977?
 • ... se Jochen Rindt është i vetmi shofer që ka fituar kampionatin botëror të Formula One pas vdekjes?

Java 6[Redakto nëpërmjet kodit]

Muret ballore të xhamisë "Adhai Din Ka Jhonpra"
 • ... se Sudani i Jugut ka migrimin e dytë më të madhe në botë të kafshëve, por nuk ka turistë për të parë atë?
 • ... se në vitin 2001, Cliff Lett theu rekordin zyrtare të shpejtësisë në tokë për makinat të kontrolluara me radio, që për herë të parë kalon 160 kilometra (100 milje në orë)?
 • ... se Sandy Cornish, një ish skllav i cili kishte blerë lirinë e tij, me qëllim e gjymtoi veten në momentin që e kërcënuan me një kthim në skllavëri?
 • ... se xhamia "Adhai Din Ka Jhonpra" (në foto) në Indi është ndërtuar mbi rrënojat e një kolegji Sanskrit?

Java 7[Redakto nëpërmjet kodit]

Diagrami i Nimrodit


 • ... se Lu Jiaxi, president i Akademisë Kineze të Shkencave, ishte një student i Nobelistit amerikan Linus Pauling?
 • ... se në vitin 1951, Alan Turing luajti një nga lojërat më të hershme elektronike në Nimrodi (ne foto diagrami)?

Java 8[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se krahina indiane Kerala feston mbi 10.000 festivale në vit?
 • ... se lulja e kaktusit Echinopsis spachiana, kryesisht hapet gjatë natës?

Java 9[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 10[Redakto nëpërmjet kodit]

Sitatunga
 • ... se veshët e sitatunga-s (foto) janë aq të specializuar sa që mund të identifikojnë drejtimin nga vjen zëri?
 • ... se teksti Hindu, Vajrasuchi Upanishad pyet klasat shoqërore, dhe thekson se çdo qenie njerëzore mund të arrijë gjendjen më të lartë shpirtërore të ekzistencës?
 • ... se statusi i Kanadasë si një vend dygjuhësh frymëzoi Janet Werker të studioi përvetësimin e gjuhës?
 • ... se poeti dhe zyrtari qeveritar i shekullit të XVII, Song Wan ishte aq shumë i frikësuar nga kryengritësit sa që ai vdiq nga frika?

Java 11[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2016/11

Java 12[Redakto nëpërmjet kodit]

Autoportret
 • ... se Amanda Sidwell (në foto, piktura autoportret) ishte një nga gratë e para që studioi në Akademinë Mbretërore Suedeze e Arteve?
 • ... se gjuha e programimit STELLA është përdorur për të modeluar etjen e Prince Hamletit për hakmarrje ndaj Hamletit të Shekspirit?

Java 13[Redakto nëpërmjet kodit]

Coropuna
 • ... se Coropuna (foto), vullkani më i lartë në Peru, ka qenë aktiv më pak se 2.000 vjet më herët?
 • ... se në moshën 18 vjeç, Sheldon Creed u bë piloti më i ri që ka konkurruar në Dakar Rally?

Java 14[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se pasi Natasha Wightman e rruajti kokën e saj për V for Vendetta, fqinji i saj mendoi se një njeri ishte duke u përpjekur për hyrë të vjedh në shtëpinë e Wightman dhe thirri policinë?
 • ... se Frank Sprogell (profesionit i golfit) ka thënë të qenit një profesionit i golf-it në të vërtet nuk është një punë?

Java 15[Redakto nëpërmjet kodit]

Ferruccio Busoni, Vienna, 1877.jpg
 • ... se një njeri nuk mund të shpallej fajtor për përdhunimin e gruas e tij në ligjin anglez deri në gjykimin e R v R(1991)?
 • ... se Charles Wollaston ishte personi i parë që ka fituar pesë medalje fituese të FA Cup?
 • ... se Ferruccio Busoni (në foto) kompozoi koncertin "Concerto for Piano and String Quartet", një vepër me katër lëvizje me kohëzgjatje prej 20 minuta, në moshën njëzetvjeçare?

Java 16[Redakto nëpërmjet kodit]

Bai Yang.jpg
 • ... se Bai Yang (foto), një nga aktoret më të njohura të filmit të Kinës, u burgos për pesë vjet, gjatë Revolucionit Kulturor?
 • ... se John Sigismund Zápolya, i vetmi monark Unitarian në histori, ishte "Princi i parë i Transilvanisë"?
 • ... se deri në premierën e saj në Venecia në vitin 1641, opera "La finta pazza" performohej dymbëdhjetë herë në shtatëmbëdhjetë ditë?

Java 17[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se novelistja Louie Myfanwy Thomas duhej të ri-shkruaj një nga dorëshkrimet e saj, pasi i ishte hedhur në zjarr?
 • ... se bodybuilding në Kinë një herë ka qenë i ndaluar?

Java 18[Redakto nëpërmjet kodit]

 • .. se politikani hungarez Béla Grünwald i dërgoi me telegraf lajmin e vdekjes së tij udhëheqësit të partisë së tij para se të kryente vetëvrasje në Paris?
 • ... se Doris Mackinnon kishte një reputacion për mos-përsëritjen e një ligjërate për 30 vite?

Java 19[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 20[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 21[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Frankie Ruiz, i njohur gjerësisht si "babai i Salsa-s", asnjëherë nuk ka ndjekur ndonjë kurs këndimi?

Java 22[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 23[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se filmi i parë i prodhuar nga Gabriel Ripstein, drejtohej nga babai i tij dhe ishte i shkruar nga nëna e tij?

Java 24[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Shtetet e Bashkuara u akuzua nga Presidenti Maduro se ka provokuar një grusht shteti të fshehtë kundër qeverisë së tij në gjendje të jashtëzakonshme të Venezuelës në maj 2016?

Java 25[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se "Ura Poya" në Zvicër është ndërtuar së bashku me një tunel të ngjitur pranë që përmban një unazë nëntokësore?

Java 26[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 27[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se në vitin 1300, patriarku bullgar Joachim III u akuzua për tradhti dhe u ekzekutua nga perandori i sapo kurorëzuar Teodor Svetoslav?
 • ... se tre diplomatët iranianë dhe një gazetar u rrëmbyen në Liban nga forcat falangiste gati 34 vjet më parë, dhe fati i tyre ende mbetet i panjohur?

Java 28[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Elizabeth Truswell ka përdorur polen të lashtë për të treguar se bimët kanë ekzistuar në Antarktidë para formimit të shtresës së akullit?
 • ... se në vitin 1880, kompozitori gjashtëmbëdhjetë vjeçar Richard Strauss shkroi Simfoninë e parë në vetëm tre muaj, ndërsa ishte ende në shkollë?

Java 29[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 30[Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënojat e kështjellës al-Rahba në 2005
 • ... se pushtimi i fundit Mongol i Sirisë, përfundoi me një rrethim të dështuar kundër al-Rahba (foto)?
 • ... se Konstanca e Antiokisë ishte rrëmbyer për t'u martuar në moshën nëntë vjeçare?

Java 31[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se Remi Sonaiya është kandidatja e parë femër për president në Nigeri?

Java 32[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 33[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 34[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 35[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ...Emri i vërtet i Tiger Woods është Eldrick?
 • ...Rruga më e gjatë në botë është Yonge e cila është e gjatë 86 km?

Java 36[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ...senatori amerikan Rand Paul një herë ka folur për 12 orë e 52 minuta?
 • ...Antonio Vivaldi është quajtur si "Prifti i kuq" për shkak ngjyrës së flokëve që kishte?

Java 37[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se disa punonjës të qeverisë së Taxhikistanit janë të detyruar të blejë aksione në projektin Rogun Dam, për të mbajtur vendet e tyre të punës?

Java 38[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... që aktori Kit Harington kërkoi falje publikisht që "gënjeu të gjithë" për fatin e ecurisë të karakterit Jon Snow në filmin Game of Thrones?

Java 39[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 40[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se gazetarja suedeze Lena Sundström ishte braktisur nga nëna dhe babai i saj që nga fëmijëria?

Java 41[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se vullkani Alushin në Rusisë mendohet të jetë formuar rreth vitit 1000 të es?
 • ... se Gadis Arivia themeloi revistën e parë të teorisë feministe në Indonezi?

Java 42[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se James Kaleiokalani dhe vëllai i tij Kalākaua, Mbreti i ardhshëm, thuhet se kanë qenë dëshmitarë të ekzekutimit të gjyshit të tyre Kamanawa II, kur ata ishin fëmijë?
 • ... se që nga viti 1912, klubi spanjoll i futbollit Athletic Bilbao fut në ekip vetëm lojtarë që janë me origjinë nga komuniteti bask?

Java 43[Redakto nëpërmjet kodit]

 • ... se në vitin 1974, Barbara Thoman Curtis udhëhoqi krijimin e "Shoqatës Amerikane të Infermiereve", komiteti i parë i aksioneve politike?
 • ... se pasi Edmund Kalau kaloi fëmijërinë në të rinjtë e Hitlerit (Hitler-Jugend), ai u konvertua në krishter dhe ka shërbyer në Palau dhe Yap në Misionin Liebenzell?

Java 44[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 45[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 46[Redakto nëpërmjet kodit]

Paul Nahaolelua, carte-de-visite.jpg
 • ...se Paul Nahaolelua (foto) ishte president gjatë zgjedhjeve të dy mbretërve të Hawaii?
 • ...se Power Girl është kushërira e SupermenitDC Comics?
 • ...se futbollisti anglezë Roy Jennings ka shënuar 60 gola gjatë karrierës së tij, 51 gola ka shënuar në penallti?
 • ... se futbolli lindi për herë të parë në Angli , rregullat e futbollit janë vendosur në Angli nga Federata Angleze e Futbollit në vitin 1863 dhe ekipi i parë që është krijuar ishte Sheffield UTD , 1869.

Java 47[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 48[Redakto nëpërmjet kodit]

Tërmeti më i madhë dhe me më së shumti viktima , ka ndodhur në Kinë , në qytetin Tangshan , i cili ka shkaktuar 250.000 mijë viktima .

Vendi më i goditur në botë nga rrufeja është Liqeni Maracaibe në Venezuelë , pikërisht në vendin ku takohet lumi Catatumbo me Liqenin , i goditur 28 herë në minutë

Epi i gilgameshit konsiderohet nga studiuesit si vepra më e vjetër e letërsisë e njohur deri më sot.

Java 49[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 50[Redakto nëpërmjet kodit]

Java 51[Redakto nëpërmjet kodit]

Grande mosquée Alger.jpg

Java 52[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2016/52

Java 53[Redakto nëpërmjet kodit]

Goditja në stilin biçikletë.
 • ... se Jazzar Pasha i rezistoi me sukses Napoleon Bonapartit në rrethimin e Akrës, duke detyruar një tërheqjen e francezëve nga Palestina?
 • ... se në mes të viteve 2009 dhe 2014, numri i pasagjerëve të Indonezisë është rritur më shumë se trefish, në mbi 94 milionë?
 • ... se goditja në stilin biçikletë (në foto) është një prej aftësive më të njohura në futboll?
 • ... se pianisti Ken Noda kompozoj operën e tij të parë në moshën dhjetë vjeçare?