Jump to content

Bardhosh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bardhoshi
Qytezë
{{{postal_code_type}}}
10520
Targat01

Bardhoshi është një lagje në komunën e Prishtinës, Kosovë. Para vitit 1999 ky vendbanim ishte i njohur edhe me emrin Nëntë Jugoviq ( serbisht: Devet Jugovic).

Pas luftës në Kosovë edhe në Bardhosh ka pasur ardhje të mëdha të popullsisë sidomos nga rajoni i Prishtinës.

Shërbimet komunale

Në lagjen Bardhosh gjendet një xhami dhe një kishë, qendra e mjeksisë familjare (QKMF), stacioni policor, posta (PTK), objekti i komunës së Bardhoshit, si dhe shkolla fillore "Andon Zako Çajupi".

Në lagje jetojnë banor shqiptar si dhe serb.

Në Bardhosh ofrohet gjithashtu shërbimi i internetit me fibra optike.

Transporti publik i komunës së Prishtinës ofrohet në lagje me linjat e autobusëve: 3 dhe 3B.

Aktualisht eziston linja hekurudhore por është jashtë funksionit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Relievi karakterizohet me male si dhe fusha.

Sipërfaqja e Bardhoshit përfshin 1.709 km² dhe është e ngritur 649 metra mbi nivelin e detit.

Bardhoshi është i rrethuar nga lagjet: Bërnicë e epërme, Bërnicë e poshtme dhe fshati Trudë.


Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]