Barileva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barilevë
Barilaj
Fshat
Vendndodhja
Barilevë is located in Kosova
Barilevë
Barilevë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 525 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 45′ 19″ Veri

21° 7′ 35″ Lindje

Popullsia 2212 banorë (2011)

Barilevë është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 4212 banorë. 2210 (99,91 %) prej tyre u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 20 korrik 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]