Llukari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Llukar
Lugar
Fshat
Vendndodhja
Llukar is located in Kosova
Llukar
Llukar
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Targa 01
Koordinatat 42° 42′ 27″ Veri

21° 12′ 42″ Lindje

Popullsia 1579 banorë (2011)

Llukar është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Lugar.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Llukar është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 1579 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[2]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 99.
  2. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 15 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]