Drenoci (Prishtinë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Drenoc
Dren
Fshat
Vendndodhja
Drenoc is located in Kosova
Drenoc
Drenoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 530 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 44′ 38″ Veri

21° 6′ 33″ Lindje

Popullsia 590 banorë (2011)

Drenoc është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Dren.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 590 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 15 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]