Koliqi (Prishtinë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°46′16″V 21°16′19″L / 42.771°V 21.272°L / 42.771; 21.272

Koliq
Kolaj
Fshat
Vendndodhja
Koliq is located in Kosova
Koliq
Koliq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 794 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 46′ 24″ Veri

21° 17′ 10″ Lindje

Koliq është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Kolaj.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koliqi sipas madhësisë është fshati i dytë në gjithë Kosovën. Koliqi kryesisht është vend malor me një faunë të pasur.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas luftës shumë familje e kanë braktisur Koliqin duke u vendosur në Prishtinë.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]