Koliqi (Prishtinë)

Coordinates: 42°46′16″N 21°16′19″E / 42.771°N 21.272°E / 42.771; 21.272
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

42°46′16″N 21°16′19″E / 42.771°N 21.272°E / 42.771; 21.272

Koliq
Kolaj
Fshat

Koliq është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Kolaj.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koliqi sipas madhësisë është fshati i dytë në gjithë Kosovën. Koliqi kryesisht është vend malor me një faunë të pasur.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas luftës shumë familje e kanë braktisur Koliqin duke u vendosur në Prishtinë.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]