Grashtica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Grashticë
Gjytet
Fshat
noform
Vendndodhja
Grashticë is located in Kosova
Grashticë
Grashticë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 841 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 42′ 18″ Veri

21° 15′ 32″ Lindje

Popullsia 433 banorë (2011)

Grashticë është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gjytet.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grashtica është fshat cili shtrihet në lindje të Kosovës, në një largësi 10 km, largësi nga kryeqendra e Kosovës,në magjistralen që të shpie në drejtim të Leskocit dhe pikës kufitare, të quajtur Porta 4-tër. Ajo kufizohet nga fshatrat Makoc, Mramor, Siqevë, Radashec, Keçekollë dhe Koliq dhe në vete i posedon 14.962.561 metra² hapësirë: Magjistralja që kalon nëpër Grashticë pothuaj e ndan në gjysmë këtë fshat kodrinorë-malor. Pjesa më e madhe është pjesë malore dhe përfshin një sipërfaqe prej 9.981.872 metra katror, d.m.th 66.71 % të pjesës së përgjithshme.

Grashticën mund ta ndajmë në disa pjesë bazuar në shtrirjen e banorëve në lagje:

  • Grashtica Qendër që përfshin lagjen e Kopranëve, Tahirajve, Kadriajve, Balajve, Shillovëve
  • Grashtica e Epërme përfshin lagjen e Dandarosëve, Sherifaj, Ajetaj, Demaj, etj,
  • Lagjen e Ugriajve në afërsi të fshatit Mramor dhe Lagjen e Stubllave që gjendet në Stallovë, afër fshatit Keçekollë
  • Lagjen e Xhupollëve që gjendet afër Mramorit

Banorët e këtij fshati bartin disa tre mbiemra: Sopjani, Krasniqi dhe Berisha. Mbiemri Krasniqi është më i madhi këtu, derisa mbiemrin Sopjani e bartin vetëm Lagja e Kopranëve dhe Shillovë, kurse mbiemrin Berisha e bartin lagja e Xhupollëve dhe Stubllave. Gjatë luftës në këtë fshat ka vepruar njësiti i UÇK-së, i cili përbëhej nga banorët e lagjes së ngushtë Kopranëve të cilët luftuan deri në ditët e fundit të luftës.

Përveç rrugës kryesore-magjistrales, asnjë rrugë anësore e fshatrave nuk është e asfaltuar, nuk ka as kanalizime, as ujësjellës, telefon, marrje mbeturinash, shtruarje trotuarësh.

Trafiku Urban[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trafiku Urban Autobuset numër 7 shkojnë në Grashticë, Keçekollë, Mramor dhe Koliq. Këta autobuse marrin udhetarë. Këtu biletat nuk janë të shtrejtuara nga kondukteri.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 1989-1990 Grashtica ka pasur rreth 2000 banorë, kurse tani pothuaj është e pabanuar, sepse lufta dhe kushtet ekonomike, e kanë bërë të vehten dhe tani ka 459 banor të përhershëm.

Që nga kohët e mëhershme Grashtica ka qenë cak i okupatorëve të ndryshëm ashtu si dhe të okupatorit serb, ku gjatë kësaj kohe pjesa me e shëndosh, më e re, ashtu edhe familje të tëra, në mënyrë masive kanë lëshuar Grashticën dhe kanë dalë në botën e jashtme sidomos në vitet 1990-ta dhe gjatë dhe pas luftës së vitit 1999.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë fshat gjendet një shkollë fillore tetë vjeçare ”Teuta” dhe një objekt fetar, një xhami, kurse objekte tjera nuk ka, sepse çdo herë kjo pjesë ka qenë më e harruar nga të gjithë, si institucionet shtetërore, si ato komunale dhe ato më të larta.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]