Jump to content

Ben Shapiro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ben Shapiro
Shapiro në 2018
U lind në
Benjamin Aaron Shapiro

(1984-01-15) 15 janar 1984 (40 vjeç)
ArsimiUniversiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos (BA)
Universiteti i Harvardit (JD)
Profesioni
 • Attorney[1]
 • businessman[2]
 • columnist[3]
 • media personality
 • political commentator
Partia politikeRepublikan
Bashkëshorti/ja
Mor Toledano
(m. 2008)
Fëmijë4
Të afërmMara Wilson (kushurirë)

Benjamin Aaron Shapiro (lindur më 15 janar 1984)[4] është një kolumnist amerikan, autor, komentator politik konservator, personalitet mediatik, avokat dhe biznesmen. Në moshën 17-vjeçare, ai u bë kolumnisti më i ri i sindikuar kombëtarisht në SHBA.[3][5] Shapiro shkruan kolona për Creators Syndicate, Newsweek dhe Ami Magazine, dhe shërben si redaktor emeritus për The Daily Wire, të cilën ai e bashkëthemeloi. Shapiro është pritësi i "The Ben Shapiro Show", një podcast i përditshëm politik dhe emision i drejtpërdrejtë radiofonik. Ai ishte kryeredaktor i Breitbart News nga viti 2012 deri në dorëheqjen e tij në 2016. Shapiro ka shkruar 11 libra.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro lindi në Los Anxheles, Kaliforni, në një familje konservatore hebreje me prejardhje ruso-hebreje dhe lituaneze-hebreje.[6][7] [8] Kur ishte 9 vjeç, familja e tij u konvertua në Judaizmin Ortodoks.[8] Ai filloi të luante violinë në një moshë të re[9] dhe performoi në banketin Israel Bonds në 1996 në moshën 12-vjeçare.[10] Të dy prindërit e tij punonin në Hollywood. Nëna e tij ishte drejtuese e një kompanie televizive dhe babai i tij, David Shapiro, punonte si kompozitor.[7]

Duke kapërcyer dy klasa (8 dhe 9), Shapiro kaloi nga Shkolla e Mesme Walter Reed në The Valley në Shkollën e Mesme të Universitetit Yeshiva të Los Anxhelosit, ku u diplomua në vitin 2000 në moshën 16-vjeçare. [11] Ai u diplomua në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos, në vitin 2004, në moshën 20 vjeçare, me një Bachelor në Arte, summa cum laude, në shkenca politike. Më pas, ai ndoqi Shkollën Juridike të Harvardit, duke u diplomuar në vitin 2007 me një JD, cum laude.[12]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit, ai më pas punoi në zyrat ligjore të Goodwin Procter. Duke gjetur shumë pak punë atje, ai u largua pas 10 muajsh.[13] Deri më mars 2012, ai drejtoi një firmë të pavarur konsulence ligjore, Benjamin Shapiro Legal Consulting, në Los Anxhelos.

Autor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro e ka ndjekur politikën në moshë të re. Ai filloi një rubrikë të sindikatës kombëtare kur ishte 17 vjeç dhe kishte shkruar dy libra në moshën 21 vjeçare.[14]

Në librin e tij të parë Brainwashed: How Universities Indoctrinate America's Youth (2004) (Trushplarë: Si Universitetet Indoktrinojnë Rininë e Amerikës) , Shapiro argumenton se e majta amerikane ka dominim ideologjik mbi universitetet dhe se profesorët nuk i tolerojnë opinionet jo të majta.[15] [16]

Në vitin 2011, HarperCollins botoi librin e katërt të Shapiros, Primetime Propaganda: The True Hollywood Story of How the Left Took Over Your TV (Propaganda e Orarit të Pikut: Historia e Vërtetë e Hollywood-it se si e Majta Mori Kontrollin e Televizorit Tuaj), në të cilin Shapiro argumenton se Hollywood mbështet një axhendë të krahut të majtë që e promovon në mënyrë aktive përmes programeve argëtuese në kohën kryesore. Në libër, producentët e Happy Days dhe M*A*S*H thonë se ata ndoqën një agjendë pro-pacifiste, anti-Luftës së Vietnamit në ato seri.[17] Shapiro u bë gjithashtu një bashkëpunëtor në Qendrën e Lirisë David Horowitz.[18]

Në vitin 2013, Threshold Editions botoi librin e pestë të Shapiros, Bullizuesit: Si kultura e majtë e frikës dhe frikësimit i hesht amerikanët.[19]

Në vitin 2017, ai publikoi romanin e tij të parë dhe deri më sot të vetëm trillim, True Allegiance (Besnikëria e Vërtetë). [20]

Në vitin 2019, Shapiro botoi librin Ana e djathtë e historisë: Si arsyeja dhe qëllimi moral e bënë Perëndimin të madh, i cili fokusohet në rëndësinë e vlerave judeo-kristiane dhe ankohet për rënien e këtyre vlerave në Amerikën moderne.

Mikpritës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

a man with dark hair wearing a color-matching yarmulke
Shapiro në 2018

Në shtator 2018, Shapiro filloi të presë The Ben Shapiro Election SpecialFox News. Seria me kohëzgjatje të kufizuar mbuloi lajmet dhe çështjet në lidhje me zgjedhjet afatmesme të 2018-ës.[21]

Shapiro ka bërë paraqitje të shpeshta në PragerU me bisedime për ndërseksionalitetin dhe Hollywoodin me 4,900,000 deri në 8,400,000 shikime deri në Dhjetor 2018 . [22] [23] [24]

Në vitin 2021, podkasti i Ben Shapiros u rendit si i 9-ti më i dëgjuar në podkastet e Apple.[25]

Folës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro duke folur në CPAC 2018

Shapiro flet në kampuset e kolegjit në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Në fjalimet e tij, ai shpesh paraqet një pikëpamje konservatore për tema të diskutueshme. Ai foli në 37 kampuse midis fillimit të 2016 dhe fundit të 2017. [7]

Pikëpamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro duke folur në Politicon në Pasadena, Kaliforni në 2016

Në vitin 2016, Shapiro e përshkroi veten si "në thelb një libertarian".[26] Në vitin 2021, ai e përshkroi veten si "përgjithësisht libertarian" në lidhje me rolin e qeverisë dhe si një konservator në lidhje me rolin e strukturave shoqërore . [27] New Yorker, Haaretz dhe Vox e kanë përshkruar Shapiron si "të krahut të djathtë".[28] [29] [30] Pikëpamjet e Shapiros janë përshkruar nga The New York Times si "jashtëzakonisht konservatore"[7] dhe ai është përshkruar nga The Economist si një "konservator radikal" dhe si "fetar-konservator klasik".[31]

Shapiro e ka përshkruar të majtën politike si besimtare të një "hierarkie viktimizimi" imagjinare në të cilën mendimet e anëtarëve të grupeve të persekutuara, si komuniteti LGBT, u jepet më shumë besim. Ai ka argumentuar se e majta ka dominuar kulturën amerikane përmes argëtimit popullor, medias dhe botës akademike në një mënyrë që i ka bërë konservatorët të ndihen të diskriminuar gjë e cila ka ndihmuar në zgjedhjen e Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës. [7] Ai ka deklaruar se “ korrektësia politike prodhon çmenduri”. [32] Shapiro është një kundërshtar i hapur i hapësirave të sigurta, veçanërisht ato në kampuset e kolegjit, duke argumentuar se ato shkojnë kundër fjalës së lirë. [33] [34] Shapiro lavdëron shpesh " kulturën perëndimore " dhe "qytetërimin perëndimor". [35] Në vitin 2019, ai tha "Unë besoj se qytetërimi perëndimor është superior ndaj qytetërimeve të tjera". [35]

Aborti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro duke folur në Samitin e Lidershipit të Grave të Reja 2018 në Dallas, Teksas

Shapiro mbështet një ndalim të abortit, [36] duke përfshirë rastet e përdhunimit dhe incestit, me një përjashtim: kur autoriteti mjekësor përcakton se jeta e nënës është në rrezik si pasojë e shtatzënisë. Më tej ai ka sqaruar se këtu përfshihen edhe rastet ekstreme të sëmundjeve mendore ku rrezikohet jeta e nënës për shkak të vetëvrasjes. Ai gjithashtu beson se mjekët që kryejnë abort duhet të ndiqen penalisht. [37] Ai i ka cilësuar gratë që abortojnë si “vrasëse të foshnjave”. [38] [39] [40]

Në vitin 2019, Shapiro foli në marshin vjetor për jetën në Uashington, DC, ku tha se aborti është një "akt i dhunshëm". [41]

Dënimi me vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro është një mbështetës i dënimit me vdekje dhe "fuqishëm" mbështet që ai të mbetet i ligjshëm në Shtetet e Bashkuara. [42] Duke shpjeguar bindjet e tij, Shapiro ka thënë se, "Ju mund të humbni të drejtën e jetës nëse merrni një jetë tjetër, ashtu siç mund të humbni të drejtën tuaj për liri (kjo quhet burg) duke cenuar lirinë e tjetrit".

Ndryshimet klimatike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro e ka pranuar ndryshimin e klimës si një dukuri legjitime. Ai ka vënë në pikëpyetje "sa përqindje e ngrohjes globale i detyrohet aktivitetit njerëzor ." [43] Në lidhje me shqetësimet për përmbytjet e shtuara të pronave bregdetare nga rritja e nivelit të detit si rezultat i ndryshimeve klimatike, Shapiro tha: "Ju mendoni se njerëzit nuk do të shesin shtëpitë e tyre dhe do të shpërngulen?" . Ai është akuzuar për mohim të ndryshimeve klimatike nga Scientific American për një artikull-opinion mbi zjarret e Kalifornisë 2020, në të cilin Shapiro argumentoi se politikat shtetërore kishin kontribuar më shumë në ashpërsinë e zjarreve sesa ndryshimi i klimës. [44] [45]

Pronësia e armëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas të shtënave të dhjetorit 2012 në shkollën fillore Sandy Hook, Shapiro u shfaq në CNN Piers Morgan Tonight më 10 janar 2013. Sa i përket çështjes së kontrollit të armëve, Shapiro e quajti Piers Morgan një "bullues" i cili "priret të demonizojë njerëzit që ndryshojnë politikisht nga ai duke qëndruar mbi varret e fëmijëve të Sandy Hookut, duke thënë se ata nuk duket të kujdesen mjaftueshëm për të fëmijët e vdekur." [46] [47] Videot e takimit morën shpejt miliona shikime dhe u bënë virale. [23]

Duke shkruar në tetor 2017, pas të shtënave në Las Vegas, Shapiro argumentoi se "ndalimi i të gjitha armëve do të ishte jo i mençur dhe imoral", por "ne duhet të baraspeshojmë nevojën dhe të drejtën për armë zjarri me shqetësimet e politikave publike, duke përfshirë rrezikun që një mitraloz do të përdoret në publik”.

Shëndeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2021, Shapiro tha se ishte në favor të vaksinës COVID-19 dhe se ishte i vaksinuar, [48] por është kundër mandateve të vaksinës COVID-19 . [49]

Politikë e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Shapiros, arsyeja e konfliktit izraelito-palestinez ishte se "Izraeli ekziston dhe Hamasi do të donte që të mos ekzistonte". [50] Në vitin 2003, Shapiro botoi një kolonë në Townhall duke kërkuar që Izraeli "të transferonte palestinezët dhe arabo-izraelitët nga Judea, Samaria, Gaza dhe Izraeli vetë". Duke përmendur dëbimin e gjermanëve pas Luftës së Dytë Botërore si një precedent, [51] Shapiro këmbënguli se "dëbimi i një popullsie armiqësore është një mënyrë e përdorur zakonisht dhe përgjithësisht efektive për të parandaluar ngatërresat e dhunshme". Në të njëjtin artikull, Shapiro tha se "Ideologjia e popullsisë palestineze nuk dallohet nga ajo e udhëheqjes terroriste". [52] Gazetari Jeffrey Goldberg kritikoi komentet e Shapiros si një shembull të pikëpamjeve të tij " fashiste ". [53] [54] Shapiro më vonë ndryshoi pikëpamjen e tij për çështjen e Bregut Perëndimor, duke thënë se ishte "shumë çnjerëzore dhe jopraktike". [55]

Në vitin 2010, Shapiro tha: “Izraelitëve u pëlqen të ndërtojnë. Arabëve u pëlqen të bombardojnë katrahurat dhe të jetojnë në ujëra të zeza të hapura”. Më vonë ai sqaroi se ishte duke folur për udhëheqjen izraelite dhe arabe, si dhe për grupet terroriste në Palestinë . [28] [56]

Shapiro mbështeti ndërtimin e vendbanimeve të Izraelit në territoret e pushtuara palestineze në Bregun Perëndimor. Shapiro është një kundërshtar historik i zgjidhjes me dy shtete . [57]

Në vitin 2019, Shapiro tha se kongresmenja demokrate Ilhan Omar, komentet e së cilës për mbështetjen amerikane për Izraelin u akuzuan për evokim të fjalimeve antisemitike dhe sulmuesi supremacist i bardhë në San Diego, kanë "shumë mendime të njëjta për hebrenjtë". [58]

Shapiro mbështeti pushtimin e Irakut në 2003, duke argumentuar se "Kina është një diktaturë . Koreja e Veriut është një diktaturë. Arabia Saudite, Libia, Siria, Pakistani dhe Egjipti janë të gjitha diktatura. Ne nuk mund t'i rrëzojmë të gjitha ato regjime thjesht për të çliruar qytetarët e tyre. Ne duhet të përqendrohemi në ato regjime që rrezikojnë sigurinë amerikane.” [59]

Çështjet LGBT[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Shapiro argumentoi se homoseksualiteti nuk duhet të ishte hequr si një sëmundje mendore nga DSM, sepse homoseksualët kanë shkallë më të lartë depresioni sesa heteroseksualët dhe nuk riprodhohen. [60] [61] Në vitin 2014, Shapiro argumentoi se Shtetet e Bashkuara "nuk janë një vend që diskriminon homoseksualët" dhe se "ka shumë më pak diskriminim ndaj homoseksualëve në këtë vend". [62]

Shapiro kundërshtoi Obergefell v. Hodges Vendimi i Gjykatës së Lartë që e konsideroi ndalimin e martesave të të njëjtit seks si jokushtetues. [63] Megjithatë, ai kundërshton përfshirjen e qeverisë në martesë dhe duke shprehur shqetësimin se për shkak të vendimit në Obergefell kundër. Hodges, në një moment qeveria mund të përpiqet të detyrojë institucionet fetare të kryejnë dasma mes të njëjtit seks kundër vullnetit të tyre. [26] [64] Sipas Slate, Shapiro e ka përshkruar homoseksualitetin si një mëkat. [37] Ai ka thënë se “një burrë dhe një grua e bëjnë më mirë punën e rritjes së një fëmije sesa dy burra apo dy gra”. [38]

Shapiro beson se njerëzit transgjinorë vuajnë nga sëmundje mendore. [32] [65] Ai ka komentuar: “Nuk mund të ndryshosh me magji gjininë. Ju nuk mund ta ndryshoni me magji seksin tuaj”, dhe i ka krahasuar këto ndryshime me nocionin e ndryshimit të moshës ose identifikimit si kafshë. [7]

Pornografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro ka dënuar gatishmërinë e pornografisë ; [66] megjithatë, në mbështetje të një qeverie më të kufizuar, ai ka shprehur mosmiratimin e përdorimit të ndërhyrjes së qeverisë për ta rregulluar atë. [67]

Kanabis[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro ka qenë më parë një mbështetës i legalizimit të kanabisit . [42] Në një episod të Daily Wire Backstage, megjithatë, ai tha se nuk beson më në legalizimin e kanabisit si një politikë e duhur.

Donald Trump[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pranverën e vitit 2016, Shapiro shkroi një artikull për Daily Wire në të cilin ai deklaroi se "nuk do të votonte kurrë për Donald Trump ". [68] Shapiro mbështeti kandidaturën e Ted Cruzzgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe kundërshtoi kandidaturën e Trump. [69] Në gusht 2016, Shapiro shkroi një artikull për Daily Wire duke argumentuar se Trump, nëse zgjidhej, nuk do të emëronte gjyqtarë konservatorë në Gjykatën e Lartë . [70] Ai e përshkroi Steve Bannon si një "ngacmues" i cili "shiti misionin e themeluesit të Breitbart Andrew Breitbart për të mbështetur një ngacmues tjetër, Donald Trump". [71] Shapiro ka deklaruar se fitorja e Trump në zgjedhjet e 2016 ishte më shumë një votë kundër Hillary Clinton sesa një votë në favor të Trump. [7]

Më 19 tetor 2020, Shapiro njoftoi se do të votonte për Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 : "Ka tre arsye përse unë do të votoj për Donald Trump në 2020 kur nuk votova katër vjet më parë: Së pari, isha thjesht gabim në lidhje me politikën e Donald Trump. Së dyti, nuk gabova kur vlerësova karakterin e Donald Trump, por çfarëdo dëmi që ai do të bënte tashmë është bërë dhe nuk do të jetë më mirë nëse nuk votoj për të këtë herë. Dhe e treta, dhe më e rëndësishmja: "Demokratët kanë humbur mendjet e tyre." [72] Shapiro denoncoi pretendimin e rremë se Trump ishte fituesi i vërtetë i zgjedhjeve të vitit 2020. [73] Ai kritikoi sulmin e 6 janarit në Kapitol, ndërsa kritikoi gjithashtu reagimin e Partisë Demokratike ndaj tij. [73]

Raca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro ka deklaruar se, ndërsa afrikano-amerikanët kanë qenë historikisht viktima të padrejtësisë në Shtetet e Bashkuara, ai nuk beson në ekzistencën e një padrejtësie sistematike të përhapur në ditët e sotme. [7] Në vitin 2017, Shapiro deklaroi se "ideja se zezakët në Shtetet e Bashkuara janë më të varfër se të tjerët sepse Amerika është raciste; kjo thjesht nuk është e vërtetë". [74] Shapiro ka hedhur poshtë idenë se Shtetet e Bashkuara u themeluan mbi skllavërinë dhe argumentoi se Amerika u themelua pa e patur atë parasysh si ideal. [75] [76]

Shapiro ka kritikuar Black Lives Matter dhe ka deklaruar se "lëvizja Black Lives Matter filloi me të vërtetë me protesta për brutalitetin e policisë, por shpejt u shndërrua në debate më të gjëra mbi të drejtën e plaçkitjeve dhe trazirave, rrënimit të statujave historike, dëmshpërblimeve të skllavërisë dhe zhvlerësimit të policisë . " [77]

Politika e Shteteve të Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shapiro ka bërë thirrje për uljen e taksave mbi të pasurit. [7] Ai ka mbështetur gjithashtu privatizimin e Sigurimeve Shoqërore dhe shfuqizimin e Aktit të Kujdesit të Përballueshëm . [7] Në gusht 2022, Shapiro argumentoi se " marksizmi nuk mund të funksionojë në Amerikë", duke thënë se kjo ishte për shkak të "niveleve të larta të lëvizshmërisë shoqërore lidhur me të ardhurat ". [78]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, Shapiro u martua me Mor Toledanon, një mjeke izraelite me origjinë marokene, [79] [80] dhe ata vendosën të jetonin në Los Anxhelos. [7] Çifti ka dy vajza dhe dy djem. [81] Ata praktikojnë judaizmin ortodoks . [82] Në vitin 2019, FBI arrestoi një burrë nga Uashingtoni për kërcënime me vdekje ndaj Shapiros dhe familjes së tij. [83] [84]

Në shtator 2020, Shapiro njoftoi se ai dhe familja e tij po largoheshin nga Kalifornia. [85] Ndërsa ai zhvendosi selinë e ndërmarrjes së tij Daily WireNashville, Tennessee, ai vetë, së bashku me familjen e tij, u zhvendos në Floridan e Jugut . [86] [87]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Zman
 2. ^ "Ben Shapiro | Booking Agent | Talent Roster". MN2S (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-04-03. {{cite web}}: Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 3. ^ a b Seitz-Wald, Alex (3 prill 2013). "Is this baby-faced blogger the next Andrew Breitbart?". Salon. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2018. Marrë më 26 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Spotlight: Ben Shapiro". Daily Wire. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2019. Marrë më 12 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Brown, Spencer (11 korrik 2017). "Ben Shapiro Partners with YAF to Affirm Students' Free Speech Rights at Berkeley Amid Lawsuit". Young Americans Foundation. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ben Shapiro on Twitter". Twitter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2020. Marrë më 2020-10-14.
 7. ^ a b c d e f g h i j k Tavernise, Sabrina (23 nëntor 2017). "Ben Shapiro, A Provocative 'Gladiator,' Battles to Win Young Conservatives". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2018. Marrë më 12 shkurt 2018.
 8. ^ a b "Ben Shapiro on Religion". The Online Scholar Fact Check (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 2021-01-20.
 9. ^ Matt, McDonald. "Ben Shapiro, the child prodigy gone right". The Spectator. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2018. Marrë më 10 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Perri, Erin. "At 12-Years-Old, Ben Shapiro Blew The Crowd Away With His Violin". TellMeNow, LLC. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 10 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Pope, Justin (10 gusht 2004). "School liberalism blasted". Deseret News. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2015. Marrë më 27 qershor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ May, Patrick (14 shtator 2017). "Who is Ben Shapiro?". The Mercury News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2021. Marrë më 28 qershor 2021.
 13. ^ Abrahamowitz, Zach. "A Conversation with Ben Shapiro". ReplyAll. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2020. Marrë më 13 prill 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Harris, Dan; Torres, Ignacio; Effron, Lauren (21 tetor 2017). "Conservative commentator on future of free speech on campus". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2018. Marrë më 29 prill 2018.
 15. ^ Gray, Eliza (16 korrik 2018). "How Trumpian is the GOP's next generation? I talked to 52 young conservatives to find out". The Washington Post. Marrë më 29 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 16. ^ Feiger, Leah (3 maj 2019). "A Few Things To Know About Ben Shapiro". The Forward. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2019. Marrë më 29 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Lawson, Mark (29 qershor 2011). "Is US TV too leftwing?". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2013. Marrë më 29 qershor 2011.
 18. ^ Rezvani, Leily (18 tetor 2019). "Ben Shapiro to speak on campus after Stanford admin criticized his collaborator's visit in May". The Stanford Daily (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2019. Marrë më 16 qershor 2021. Shapiro is a lawyer, author and columnist, as well as fellow at the David Horowitz Freedom Center, a conservative platform for political debates.
 19. ^ Bullies: How the Left's Culture of Fear and Intimidation Silences Americans (në anglisht). Threshold ed. 8 korrik 2014. ASIN 1476710007.
 20. ^ "True Allegiance". Barnes & Noble (në anglisht). Marrë më 2021-06-13.
 21. ^ Pink, Aiden (4 tetor 2018). "Ben Shapiro Rides Kavanaugh Controversy to Top of U.S. Conservative Media". Haaretz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 14 tetor 2018.
 22. ^ "PragerU | Ben Shapiro". prageru.com. 22 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2018. Marrë më 22 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Nguyen, Tina (9 dhjetor 2018). ""Let Me Make You Famous": How Hollywood Invented Ben Shapiro". The Hive (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2019. Marrë më 22 dhjetor 2018.
 24. ^ Berrien, Hank (11 maj 2017). "PragerU Video: Shapiro Explains Why Facts Don't Care About Your Feelings". Daily Wire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2018. Marrë më 22 dhjetor 2018.
 25. ^ Winn, Ross (21 maj 2018). "Top 100 US Podcasts (Apple Podcasts Top Charts)". www.podcastinsights.com (në anglisht). Podcast Insights. Marrë më 15 nëntor 2021.
 26. ^ a b "Ben Shapiro and Dave Rubin: Conservatism vs Leftism and Free Speech". The Rubin Report (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 28 nëntor 2018.
 27. ^ Shapiro, Ben (3 prill 2021). "Ben Shapiro Answers Popular Internet Questions About Him!". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2023. Marrë më 18 prill 2021 – nëpërmjet YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 28. ^ a b "Actor Mark Duplass apologizes for praising conservative pundit Ben Shapiro". Vox. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2019. Marrë më 28 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Tobin, Andrew (21 korrik 2015). "Watch: Trans journalist threatens right-wing Jewish pundit during on-air spat". Haaretz. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 30 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Harvard's Dishonorable Treatment of Chelsea Manning and Michelle Jones". The New Yorker (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2018. Marrë më 28 shtator 2018.
 31. ^ "Inside the mind of Ben Shapiro, a radical conservative". The Economist. 28 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2020. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ a b Harris, Dan (shtator 2017). "Outspoken conservative Ben Shapiro says political correctness breeds insanity". Nightline. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 11 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Bois, Paul (11 nëntor 2019). "WATCH: Ben Shapiro Goes To Berkeley In 'No Safe Spaces'". The Daily Wire. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2020. Marrë më 3 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Ben Shapiro on defending free speech on college campuses". Fox News. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2020. Marrë më 3 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ a b Speakman, Burton; Funk, Marcus (5 maj 2020). "News, Nationalism, and Hegemony: The Formation of Consistent Issue Framing Throughout the U.S. Political Right". Mass Communication and Society. 23 (5): 656–681. doi:10.1080/15205436.2020.1764973. ISSN 1520-5436. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Tavernise, Sabrina (23 nëntor 2017). "Ben Shapiro, A Provocative 'Gladiator,' Battles to Win Young Conservatives". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2018. Marrë më 12 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b Stevenson, Seth. "Whose Side Is Ben Shapiro Really On?". Slate Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2019. Marrë më 2 tetor 2018.
 38. ^ a b "Ben Shapiro takes stage at UC Berkeley under extraordinary security". SFGate. 15 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 3 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Cordell-Whitney, Dionne (2019-03-01). "School Must Face Free-Speech Suit by Conservative Pundit". Courthouse News Service (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-03-22.
 40. ^ Asimov, Nanette (2017-09-14). "UC Berkeley free speech in spotlight over super-tight security plans". San Francisco Chronicle (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-03-22.
 41. ^ Stanglin, Doug; Miller, Ryan (18 janar 2019). "March for Life 2019: Vice President Pence makes surprise visit at DC rally". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 19 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ a b Ben Shapiro Takes the Political Compass Quiz (në anglisht), marrë më 2023-03-21
 43. ^ Villa, Lissandra (25 prill 2017). "Some Republicans Want Their Party To Change Their Tune on Climate Change". BuzzFeed News. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 11 gusht 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Field, Rebecca Miller, Katharine Mach, Chris. "Climate Change Is Central to California's Wildfires". Scientific American (në anglisht). Marrë më 2021-05-09.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 45. ^ "Ben Shapiro mocked for saying 4C of global warming not an 'emergency'". The Independent (në anglisht). 2021-04-15. Marrë më 2021-05-09.
 46. ^ Biers, Dylan (11 janar 2013). "Breitbart editor: Piers Morgan a 'bully' 'standing on the graves' of dead children". Politico (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2019. Marrë më 17 qershor 2019.
 47. ^ "Gun advocate accuses British CNN host Piers Morgan of 'standing on the graves of the children of Sandy Hook'". National Post (në anglisht). 11 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2020. Marrë më 17 qershor 2019.
 48. ^ "Ben Shapiro Explains Why He's Pro-Vaccine". YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Ellefson, Lindsey (10 shtator 2021). "Conservative Outlet Daily Wire Vows to Defy Biden Vaccine Order". TheWrap (në anglishte amerikane). Marrë më 13 shtator 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 50. ^ Shapiro, Ben (20 maj 2021). "Ben Shapiro: If you side with Hamas, your anti-semitism is showing". The Marshall News Messenger. Marrë më 25 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Shapiro, Ben (27 gusht 2003). "Transfer is not a dirty word". Townhall. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2019. Marrë më 26 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Why Doesn't The New York Times Mention Ben Shapiro's Islamophobia?". The Forward. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2019. Marrë më 1 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Goldberg: Breitbart's Ben Shapiro 'fascist'". POLITICO (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 28 shtator 2018.
 54. ^ Goldberg, Jeffrey (20 shkurt 2013). "Prominent Hagel Detractor Endorses Fascistic Vision of Israel". The Atlantic (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 28 shtator 2018.
 55. ^ "Who is Ben Shapiro?". The Mercury News (në anglishte amerikane). 14 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 2 tetor 2018.
 56. ^ Shapiro, Ben (20 korrik 2018). "So, Here's A Giant List Of All The Dumb Stuff I've Ever Done (Don't Worry, I'll Keep Updating It)". The Daily Wire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2019. Marrë më 17 qershor 2019.
 57. ^ Shapiro, Ben (4 qershor 2008). "The Case for Israeli Settlements". Townhall. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 26 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Ben Shapiro Slammed for Comparing San Diego Synagogue Shooter to Ilhan Omar". Haaretz. 2 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 26 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Shapiro, Ben (10 gusht 2005). "Why war in Iraq is right for America". Townhall. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 26 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Shapiro, Ben (2010). "Liberals Take Over Your Brain". The Patriot Post. Marrë më 2020-09-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Ben Shapiro - GLAAD Accountability Project". GLAAD (në anglisht). 2021-02-11. Marrë më 2022-03-30.
 62. ^ "Breitbart Editor Ben Shapiro Says LGBT Community Does Not Really Face Discrimination" (në anglisht). Southern Poverty Law Center. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2019. Marrë më 2 tetor 2018.
 63. ^ Larimore, Rachael (26 qershor 2015). "Conservative Reaction to Marriage Ruling Is Mixed". Slate (në anglishte amerikane). ISSN 1091-2339. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2018. Marrë më 2 tetor 2018.
 64. ^ "The Many Faces of Ben Shapiro". Slate. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2019. Marrë më 12 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "Conservative commentator on future of free speech on campus". ABC News (në anglisht). 21 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2018. Marrë më 12 gusht 2018.
 66. ^ How Porn Is Destroying Society | With @CandaceOwensPodcast (në anglisht), marrë më 2023-03-26
 67. ^ Ben Pushes Back On Matt Walsh, Who Argues We Should Ban Pornography (në anglisht), marrë më 2023-03-26
 68. ^ "SHAPIRO: I Will Never Vote For Donald Trump. Here's Why". The Daily Wire. 2016-03-04. Marrë më 2022-06-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "How the 'alt-right' checkmated the media". Columbia Journalism Review (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2017. Marrë më 28 shtator 2018.
 70. ^ Shapiro, Ben (10 gusht 2016). "No, Trump Isn't Going to Save The Supreme Court". The Daily Wire. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2022. Marrë më 24 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Ben Shapiro: Who is he and why is he so controversial?". Fox News. 18 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 26 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Ernst, Douglas (2020-10-19). "Ben Shapiro to vote for Trump in 2020 after 2016 snub, says Dems 'have lost their f---ing minds'". The Washington Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ a b "Outrage As A Business Model: How Ben Shapiro Is Using Facebook To Build An Empire". NPR.org (në anglisht). Marrë më 12 mars 2022.
 74. ^ "Ben Shapiro: Teaching Minorities They Are Perpetual Victims is False, Backward, And Hurts Them". Real Clear Politics. 16 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2019. Marrë më 1 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Boyd, Charles (10 dhjetor 2017). "Ben Shapiro Tries To Prove That the U.S." Medium. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2018. Marrë më 1 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ "WATCH: Shapiro Deconstructs The Myth 'America Was Founded On Slavery' In New Video". The Daily Wire (në anglisht). 22 nëntor 2017. Marrë më 2022-11-14.
 77. ^ "Ben Shapiro: Not all Black lives matter to Black Lives Matter". post-gazette.com. 11 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Burgis, Ben (gusht 2022). "Ben Shapiro Thinks "Marxism Can't Work in America." He's Very Confused". Jacobin (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-08-23.
 79. ^ Shapiro, Ben (tetor 19, 2015), Twitter, arkivuar nga origjinali më mars 8, 2018 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Shapiro, Ben (13 korrik 2018). "10 Lessons in 10 Years – What Marriage Has Taught Me". Newsweek. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 14 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ "Ben Shapiro on Instagram: "I don't post pics of my family to social media because of the nature of my work, but I just couldn't help sharing the news. So excited for…"". Instagram (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2020. Marrë më 2020-03-14.
 82. ^ Mor Toledano, first in class to find perfect match, HSJ, arkivuar nga origjinali më 28 janar 2013 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ "Ben Shapiro received 'serious' death threats; 1 arrested: report". Fox. 2019-05-01. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2019. Marrë më 2019-06-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ Liphshiz, Cnaan (2019-05-05). "Ben Shapiro receives death threats, FBI makes arrest". The Jerusalem Post. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2019. Marrë më 2019-06-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ Shapiro, Ben. "Why I'm Leaving California". Townhall. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2020. Marrë më 1 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ Mcgraw, Meridith (31 dhjetor 2020). "The new center of Trump's political world: Palm Beach". POLITICO (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 2021-01-20.
 87. ^ "Ben Shapiro thinks he's welcome in Nashville, bless his heart". The Independent (në anglisht). 2020-09-16. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2020. Marrë më 2021-01-20.