Boletini (Zveçan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Boletin)
Shko te: navigacion, kërko
Boletin
Fshat
noform
Fshati Boletin
Vendndodhja
Boletin is located in Kosova
Boletin
Boletin
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Zveçan
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Shalë e Bajgorës
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 56′ 8″ Veri

20° 51′ 26″ Lindje

Boletin është një vendbanim në komunën e Zveçanit, Kosovë. Me domethënie të mëdha në historinë shqiptare dhe atë të Kosovës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Me vite të tëra , lindi patriot si Isa Boletini dhe vëllezërit e tij. Ishte shtylla e mbrojtjës së Kosovës. Ishte thuajse i pa banuar deri në vitet 1700-1800 , ku migruan familja Maksutaj nga fisi Shalë , të cilët ishin nga fshati Isniq i Deçanit , ku më vone kjo familje morri mbiemrin Boletin , pra familja e heroit Isa Boletini. Kullat e Boletinëve , qëndruan në këmbë pavarsisht cdo lufte dhe pavarsisht që ishte djegur gjat vitev 1905-1910. Në vitin 2015 me datën 10 qershor , ditë e mërkurë , u bë rivarrimi i eshtrave të Isa Boletinit , në varrezat e Boletinit.

Njerëz të rëndësishëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishte Isa Boletini , i cili ishte një ndër patriotët më të shquar , në kombin shqiptarë , i cili luftoi kundër osmanëve dhe forcave serbo-malazeze. Morri pjesë , në deklaratën e pavarsisë së Shqipërisë.