Boletini (Zveçan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Boletin
Fshat
noform
Fshati Boletin
Vendndodhja
Boletin is located in Kosova
Boletin
Boletin
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Zveçan
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Shalë e Bajgorës
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 56′ 8″ Veri

20° 51′ 26″ Lindje

Boletin është një vendbanim në komunën e Zveçanit, Kosovë. Me domethënie të mëdha në historinë shqiptare dhe atë të Kosovës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Me vite të tëra , lindi patriot si Isa Boletini dhe vëllezërit e tij. Ishte shtylla e mbrojtjës së Kosovës. Ishte thuajse i pa banuar deri në vitet 1700-1800 , ku migruan familja Maksutaj nga fisi Shalë , të cilët ishin nga fshati Isniq i Deçanit , ku më vone kjo familje morri mbiemrin Boletin , pra familja e heroit Isa Boletini. Kullat e Boletinëve , qëndruan në këmbë pavarsisht cdo lufte dhe pavarsisht që ishte djegur gjat vitev 1905-1910. Në vitin 2015 me datën 10 qershor , ditë e mërkurë , u bë rivarrimi i eshtrave të Isa Boletinit , në varrezat e Boletinit.

Njerëz të rëndësishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishte Isa Boletini , i cili ishte një ndër patriotët më të shquar , në kombin shqiptarë , i cili luftoi kundër osmanëve dhe forcave serbo-malazeze. Morri pjesë , në deklaratën e pavarsisë së Shqipërisë.