Buzë Paqësorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendet që kufizohen me Oqeanin Paqësor.

Buzë Paqësorit i referohet bregdetit përreth Oqeani Paqësor. Termi përfshin gjithashtu ishuj në Oqeanin Paqësor dhe përfshin gjithashtu vendet që kanë një bregdet të Oqeanit Paqësor në kontinent.[1] Termi zonë Unaza e Zjarrit përkon edhe me shtrirjen e këtij termi.

Lista e vendeve të vendosura në Buzë Paqësorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të listuara më poshtë janë vendet që kufizohen me Oqeanin Paqësor dhe këto vende njihen si Buzë Paqësorit.[2]

Tregti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paqësori, Oqeani Paqësor, është një zonë e rëndësishme operative për anijet e mallrave midis vendeve të botës. Kjo është arsyeja pse Paqësori është shtëpia e 29 nga 50 portet më të ngarkuara të kontejnerëve në botë. Këto porte janë renditur më poshtë.[4]

Organizatat në Paqësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizata të tilla si Bashkëpunimi Ekonomik Azi-Paqësor, Qendra Lindje-Perëndim, Programi i Qyteteve Bregdetare të Paqësorit të Qëndrueshëm[5], dhe Instituti Aziatik i Kërkimit, duke përfshirë organizata të ndryshme ndërkombëtare dhe organizata jo-qeveritare, fokusohen në Paqësor. Përveç kësaj, Komanda e Paqësorit e Shteteve të Bashkuara kryen operacione ushtarake rimpac në Paqësor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Teaching about the Pacific Rim. ERIC Digest". web.archive.org. 2016-03-08. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2016. Marrë më 2023-11-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "What is an Economic Tiger in the Pacific Rim?". ThoughtCo (në anglisht). Marrë më 2023-11-23.
  3. ^ Vetëm Lindja e Largët Ruse, e cila është pjesërisht e vendosur në Buzën e Paqësorit
  4. ^ "Top 50 Ports". World Shipping Council (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-11-23.
  5. ^ "Sustainable Pacific Rim Cities". web.archive.org. 2016-04-11. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2016. Marrë më 2023-11-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)