Kantoni Allonnes (Maine-et-Loire)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton d'Allonnes (Maine-et-Loire))
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Allonnes (Maine-et-Loire)
Canton d'Allonnes
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Allonnes (Maine-et-Loire)

Villebernier.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Saumur
Kryeqëndra Allonnes
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°18′05″V 0°00′42″L / 47.3013°V 0.0118°L / 47.3013; 0.0118 (Kantoni Allonnes (Maine-et-Loire))Koordinatat: 47°18′05″V 0°00′42″L / 47.3013°V 0.0118°L / 47.3013; 0.0118 (Kantoni Allonnes (Maine-et-Loire))
Lartësia 20 - 118 m (n.n.d)
Sipërfaqja 166,52 km2
Popullsia 12.496 banorë (2014)
Dendësia 75
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4927
Vendndodhja
Kantoni Allonnes (Maine-et-Loire) – harta_foto

Kantoni Allonnes (frëngjisht: Canton d'Allonnes) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Allonnes. Ka sipërfaqe 166,52km2 dhe popullsi 12496 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Longué-Jumelles në veri, kantoni Saumur-Nord në perëndim, kantoni Saumur-Sud në jug dhe kantoni Bourgueil në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Allonnes (Maine-et-Loire) aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Allonnes 2.980 (2013) 36,33 82 ban./km² 49002 49650
Brain-sur-Allonnes 1.987 (2013) 33,32 60 ban./km² 49041 49650
La Breille-les-Pins 588 (2013) 27,57 21 ban./km² 49045 49390
Neuillé 988 (2013) 13,56 73 ban./km² 49224 49680
Varennes-sur-Loire 1.891 (2013) 22,66 83 ban./km² 49361 49730
Villebernier 1.485 (2013) 9,91 150 ban./km² 49374 49400
Vivy 2.506 (2013) 23,17 108 ban./km² 49378 49680

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1945-1955 - Jean Le Menach (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1955-1979 - Amédée Ossant (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1979-1992 - Pierre Constantin (UDF)
  • 1992-1994 - Armand Goyet (Te majte e ndryshëm)
  • 1994-2011 - Allain Richard (Sans étiquette)
  • 2011-2015 - Guy Bertin (Te djathtët e ndryshëm)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17938.355—    
18769.276+11.0%
19628.587−7.4%
19688.883+3.4%
19759.127+2.7%
198210.080+10.4%
199010.542+4.6%
199910.686+1.4%
200611.429+7.0%
200912.219+6.9%
201012.318+0.8%
201112.364+0.4%
201212.352−0.1%
201312.425+0.6%
201412.496+0.6%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]