Kantoni La Réole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de La Réole)
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Réole
Canton de Réole
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Gironde
Arrondissement Langon
Kryeqëndra La Réole
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 152,63 km2
Popullsia 12.860 banorë 2006
Dendësia 84,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3338

Kantoni La Réole (frëngjisht: Canton de La Réole) është një kantondepartamentin Gironde, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Réole. Ka sipërfaqe 152.63km2 dhe popullsi 12860 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Réole aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Bernard Castagnet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]