Kantoni Sauveterre-de-Guyenne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Sauveterre-de-Guyenne
Canton de Sauveterre-de-Guyenne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Gironde
Arrondissement Langon
Kryeqëndra Sauveterre-de-Guyenne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 186,57 km2
Popullsia 6.269 banorë 2006
Dendësia 33,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3347

Kantoni Sauveterre-de-Guyenne (frëngjisht: Canton de Sauveterre-de-Guyenne) është një kantondepartamentin Gironde, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Sauveterre-de-Guyenne. Ka sipërfaqe 186.57km2 dhe popullsi 6269 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sauveterre-de-Guyenne aktualisht përbëhet nga 17 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Yves d'Amécourt

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]