Kantoni La Réole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni La Réole
Canton de Réole
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Gironde
Arrondissement Langon
Kryeqëndra La Réole
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 152,63 km2
Popullsia 12.860 banorë 2006
Dendësia 84,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3338

Kantoni La Réole (frëngjisht: Canton de La Réole) është një kantondepartamentin Gironde, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Réole. Ka sipërfaqe 152.63km2 dhe popullsi 12860 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni La Réole aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2008-2014 - Bernard Castagnet

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]