Kantoni Lesparre-Médoc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lesparre-Médoc
Canton de Lesparre-Médoc
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Gironde
Arrondissement Lesparre-Médoc
Kryeqëndra Lesparre-Médoc
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 458,33 km2
Popullsia 16.128 banorë 2006
Dendësia 35,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3329

Kantoni Lesparre-Médoc (frëngjisht: Canton de Lesparre-Médoc) është një kantondepartamentin Gironde, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lesparre-Médoc. Ka sipërfaqe 458.33km2 dhe popullsi 16128 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lesparre-Médoc aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Francis Magenties

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]