Kantoni Saint-Symphorien

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Saint-Symphorien
Canton de Saint-Symphorien
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Gironde
Arrondissement Langon
Kryeqëndra Saint-Symphorien
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 328,18 km2
Popullsia 4.524 banorë 2007[1]
Dendësia 13,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3345

Kantoni Saint-Symphorien (frëngjisht: Canton de Saint-Symphorien) është një kantondepartamentin Gironde, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Symphorien. Ka sipërfaqe 328.18 km2 dhe popullsi 4524 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Symphorien aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Philippe Carreyre (PS)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Populations légales du Kantoni Saint-Symphorien sur le site de l'INSEE, consulté le 17 février 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]