Kantoni Fronsac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Fronsac
Canton de Fronsac
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Gironde
Arrondissement Libourne
Kryeqëndra Fronsac
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 134,68 km2
Popullsia 14.757 banorë 2006
Dendësia 109,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3324

Kantoni Fronsac (frëngjisht: Canton de Fronsac) është një kantondepartamentin Gironde, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Fronsac. Ka sipërfaqe 134.68km2 dhe popullsi 14757 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Fronsac aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Michel Frouin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]