Kantoni Étaples

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Étaples
Canton d'Étaples
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Montreuil
Kryeqëndra Étaples
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 150,9 km2
Popullsia 19.061 banorë 1999
Dendësia 126,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6222

Kantoni Étaples (frëngjisht: Canton d'Étaples) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Étaples. Ka sipërfaqe 150.9km2 dhe popullsi 19061 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Étaples aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Geneviève Margueritte

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]