Kantoni Lumbres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lumbres
Canton de Lumbres
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Saint-Omer
Kryeqëndra Lumbres
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 255,47 km2
Popullsia 21.219 banorë 1999
Dendësia 83,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6234

Kantoni Lumbres (frëngjisht: Canton de Lumbres) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lumbres. Ka sipërfaqe 255.47km2 dhe popullsi 21219 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lumbres aktualisht përbëhet nga 33 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Claude Leroy

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]