Kantoni Wingles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Wingles
Canton de Wingles
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Lens
Kryeqëndra Wingles
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 31,22 km2
Popullsia 22.367 banorë 1999
Dendësia 716,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6268

Kantoni Wingles (frëngjisht: Canton de Wingles) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Wingles. Ka sipërfaqe 31.22km2 dhe popullsi 22367 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Wingles aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Didier Hiel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]