Kantoni Divion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Divion
Canton de Divion
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Béthune
Kryeqëndra Divion
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 20,12 km2
Popullsia 19.227 banorë 1999
Dendësia 955,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6272

Kantoni Divion (frëngjisht: Canton de Divion) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Divion. Ka sipërfaqe 20.12km2 dhe popullsi 19227 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Divion aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - André Delcourt

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]