Kantoni Aire-sur-la-Lys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aire-sur-la-Lys
Canton d'Aire-sur-la-Lys
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Saint-Omer
Kryeqëndra Aire-sur-la-Lys
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 115,7 km2
Popullsia 23.256 banorë 1999
Dendësia 201 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6201

Kantoni Aire-sur-la-Lys (frëngjisht: Canton d'Aire-sur-la-Lys) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aire-sur-la-Lys. Ka sipërfaqe 115.7km2 dhe popullsi 23256 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aire-sur-la-Lys aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Claude Dissaux

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]