Kantoni Courrières

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Courrières
Canton de Courrières
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Lens
Kryeqëndra Courrières
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 14,15 km2
Popullsia 21.119 banorë 1999
Dendësia 1.492,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6259

Kantoni Courrières (frëngjisht: Canton de Courrières) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Courrières. Ka sipërfaqe 14.15km2 dhe popullsi 21119 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Courrières aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Pierre Corbisez

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]