Kantoni Desvres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Desvres
Canton de Desvres
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Boulogne-sur-Mer
Kryeqëndra Desvres
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 173,31 km2
Popullsia 14.164 banorë 1999
Dendësia 81,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6221

Kantoni Desvres (frëngjisht: Canton de Desvres) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Desvres. Ka sipërfaqe 173.31km2 dhe popullsi 14164 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Desvres aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Claude PRUDHOMME

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]