Kantoni Berck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Berck
Canton de Berck
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Montreuil
Kryeqëndra Berck
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 92,54 km2
Popullsia 24.841 banorë 2006
Dendësia 268,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6269

Kantoni Berck (frëngjisht: Canton de Berck) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Berck. Ka sipërfaqe 92.54km2 dhe popullsi 24841 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Berck aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bruno Cousein

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]