Kantoni Bécherel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Bécherel
Canton de Bécherel
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Rennes
Kryeqëndra Bécherel
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 121 km2
Popullsia 10.843 banorë 2008 [1]
Dendësia 89,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3504
Kantoni Bécherel – harta_foto

Kantoni Bécherel (frëngjisht: Canton de Bécherel) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Bécherel. Ka sipërfaqe 121km2 dhe popullsi 10843 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bécherel aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ INSEE, Populations légales 2008 des cantons du département

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]