Kantoni Argentré-du-Plessis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kantoni Argentré-du-Plessis
Canton d'Argentré-du-Plessis
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Argentré-du-Plessis

Brielles.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Fougères-Vitré
Kryeqëndra Argentré-du-Plessis
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°01′45″V 1°10′11″P / 48.0291°V 1.1697°P / 48.0291; -1.1697 (Kantoni Argentré-du-Plessis)Koordinatat: 48°01′45″V 1°10′11″P / 48.0291°V 1.1697°P / 48.0291; -1.1697 (Kantoni Argentré-du-Plessis)
Lartësia 67 - 163 m (n.n.d)
Sipërfaqja 212,24 km2
Popullsia 14.727 banorë (2008)
Dendësia 69
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0299
Kodi statistikor INSEE 3502
Vendndodhja
Kantoni Argentré-du-Plessis – harta_foto

Kantoni Argentré-du-Plessis (frëngjisht: Canton d'Argentré-du-Plessis) ishte një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Argentré-du-Plessis. Ka sipërfaqe 212,24km2 dhe popullsi 14727 banorë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo kufizohet kantoni Vitré-Est në veri, kantoni Vitré-Ouest në veri-perëndim, kantoni Châteaubourg në perëndim, kantoni La Guerche-de-Bretagne në jug-perëndim, kantoni Cossé-le-Vivien në jug dhe kantoni Loiron në lindje.

Administrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Përbërja[redakto | redakto tekstin burimor]

Kantoni Argentré-du-Plessis përbëhet nga 9 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Argentré-du-Plessis Arjantrae Argantreg-ar-Genkiz 4290 (2014) 41,46 103 ban./km² 35013 35600
Brielles Berièll Brielloù 716 (2014) 11,40 63 ban./km² 35042 35370
Domalain Domalaen Domalan 1974 (2014) 33,54 59 ban./km² 35097 35680
Étrelles Éstrèll Stredell 2557 (2014) 27,17 94 ban./km² 35109 35370
Gennes-sur-Seiche Gènn Gen 919 (2014) 18,50 50 ban./km² 35119 35370
Le Pertre Le Pèrtr Ar Perzh 1408 (2014) 43,63 32 ban./km² 35217 35370
Saint-Germain-du-Pinel Saent-Jermaen-deü-Pinèu Sant-Jermen-ar-Bineg 902 (2014) 11,30 80 ban./km² 35272 35370
Torcé Torczae Tourc'heg 1170 (2014) 14,03 83 ban./km² 35338 35370
Vergéal Verjau Gwerial 791 (2014) 11,21 71 ban./km² 35350 35680

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia në vite
Viti Pop. ±%
1793 11.338 —    
1876 12.550 +10.7%
1962 10.022 −20.1%
1968 9.783 −2.4%
1975 9.830 +0.5%
1982 10.279 +4.6%
1990 11.024 +7.2%
1999 12.002 +8.9%
2006 13.718 +14.3%
2007 13.924 +1.5%
2008 14.103[1] +1.3%
2009 14.288 +1.3%
2010 14.414 +0.9%
2011 14.456 +0.3%
2012 14.523 +0.5%
2013 14.642 +0.8%
2014 14.727 +0.6%


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ INSEE, Populations légales 2008 des cantons du département

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]