Kantoni Saint-Malo-Sud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Malo-Sud
Canton de Saint-Malo-Sud
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Saint-Malo
Kryeqëndra Saint-Malo
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 24.592 banorë 2006[1]
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3539
Kantoni Saint-Malo-Sud – harta_foto

Kantoni Saint-Malo-Sud (frëngjisht: Canton de Saint-Malo-Sud) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Malo. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 24592 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Malo-Sud aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2012-2014 - Christine Lequertier

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]